Aktuality


Výprava do Bavorska

přidáno: 22. 5. 2018 14:02, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 24. 5. 2018 13:09 ]

    Ve dnech 23. a 24. května 2018 pořádáme se žáky výpravu do Bavorska. V plánu máme navštívit zámek Neuschwanstein, přespat v Mnichově, který si druhý den chceme prohlédnout. Čeká nás největší spolková země Německa, soused naší republiky.
    Pokud se vše podaří, budeme zde zveřejňovat v průběhu naší cesty informace, případně i fotografie z naší cesty.

V 8.17 h. jsme přejeli hranice do Německa, do spolkové země Bavorsko. Fotografie prohlížejte v níže uvedených fotoalbech. 
11.50 h. - Po obchvatu Mnichova míříme do Alp, mijíme jezero Ammersee. 
12.55 h. - Alpy před námi a začalo pršet. 
13.27 h. - Jdeme k zámku. V 16.05 h. máme naplánovanou prohlídku. 16.51h. už sestupujeme z hradu k autobusu a přesunujeme se na ubytování v Mnichově. 
Ve 20.12 h. jsme ubytování, povečeřeli jsme a vypravujeme se na večerní procházku k Nymphenburku. Vycházku nám přerušila bouřka a déšť. Sušíme se.
24.5.2018 - 9.43 h. - jsme po snídani a vyrazili jsme do centra Mnichova. Už jsme viděli budovu, kde byla v září 1938 podepsána Mnichovská dohoda. 14.11 h. - prošli jsme snad celý Mnichov. Všichni jsou v pořádku, jen trochu unavení. Za chvíli nás čeká autobus na Königsplatz, pak už jen Allianz Arena a jedeme domů. Fotky až z domova. V 15.00 h. už sedíme v autobusu a míříme ke zlatém hřebu dne - Allianz Aréně. V 18.40 h. jsme přejeli státní hranice a jsme opět v Česku. Ve 21.05 h. jsme v Plané. Díky všem.

Bohuslav Hora

 Vyrážíme - 23. 5. 2018 Na Neuschwanstein - 23. 5. 2018


 Denní výběr ze 23. 5. 2018 Postřehy z Mnichova - 24. 5. 2018

Třeťáci na Lipně

přidáno: 20. 5. 2018 13:02, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 24. 5. 2018 14:37 ]

Chata Lanovka

    Naši žáci odjeli plavat na Lipno. Tam se koná ve dnech 20. - 25. května 2018 intenzivní plavecký výcvik. Jak se jim daří? Zde budeme uvádět krátké zprávy z Lipna nad Vltavou.    neděle 20. 5. 2018, zpráva z 21.38 h.: Třeťáci zdárně dorazili na Lipno. Ihned po příjezdu se první skupina sbalila a vyrazila do bazénu, druhá si připravila pokoj. Po hodině a půl se skupiny vystřídaly. Po večeři jsme ještě vyrazili na Kramolín, a procházkou zpět k hrázi Lipna. Chvíli jsme si pohráli na lodi a pak hurá do hajan. Hana Hribová

    pondělí 21. 5. 2018, zpráva z 22.13 h.: Po vydatné snídani jsme odešli do bazénu. Druhá skupina se vrhla na český jazyk a při opisu se seznámila s popisem užovky obojkové. Zbyl nám i čas na radovánky na hřišti. Proběhla výměna skupin. Po obědě jsme si odpočinuli a opět výprava na plavání. Dnes jsme se učili dýchat do vody, pohyb rukou a nohou při plaveckých stylech. Večer jsme zvládli fotbal, míčové hry a návštěvu vodní elektrárny. Hana Hribová

    úterý 22. 5. 2018, zpráva z 21.51 h.: Pomalu a jistě vylepšujeme naše plavecké styly. Znak už nám docela jde, zkoušíme se i potápět. Dnes byla na programu i sauna, pan učitel Veselý dětem vysvětlil principy a zásady správného saunování. Někteří otužilci vyzkoušeli i teplotu vody samotného Lipna. Jídla a pití máme taky dost a chválíme kuchaře, vaří nám tady skvěle, kdo by si nepřidal hranolky a borůvkové knedlíky. Opravdu se potvrzuje, že u vody vyhládne. Odpoledne jsme zažili i bouřku s kroupami a na chvíli jsme uvízli i v chatě a pozorovali valící se proudy vody. Večer nám děvčata připravila pěvecké vystoupení. Hana Hribová

    středa 23. 5. 2018: Každá bouře přinese něco dobrého a něco špatného. Dopolední plavání bylo zrušeno z důvodu technických problémů bazénu, ale bylo nahrazeno výletem do Království lesa. Zvládli jsme i výšlap na Kramolín. V Království nás čekalo několik prolézaček, skákadel, tunelů a někteří odvážlivci přelezli i do výběhu ke kozám. Odpoledne bylo vše opraveno, takže výuka plavání dále pokračuje. Začínáme odkládat plavecké pomůcky a trénujeme na závěrečné závody. Večer nás překvapilo nevyzpytatelné šumavské počasí, které nám připravilo netradiční zážitek. Miloš Veselý

    čtvrtek 24. 54. 2018: Blížíme se do finále. V dopoledních hodinách proběhly závody, plaveme bez destiček, užíváme si volné zábavy v bazénu. Nesmí chybět ani mokré vysvědčení. Večer ještě zabalíme kufry a zítra hurá domů. A co nás nejvíc těší, že jsme to zvládli. Tak brzy na viděnou ! Předpokládaný návrat je v 14:15 - 14:45 hodin do Nádražní ulice. Hana Hribová

Fotografie z Lipna nad Vltavou


 Lipno nad Vltavou - neděle 20. 5. 2018 Lipno nad Vltavou - pondělí 21. 5. 2018


 Lipno nad Vltavou - úterý 22. 5. 2018 Lipno nad Vltavou - středa 23. 5. 2018

 
 Lipno nad Vltavou - čtvrtek 24. 5. 2018 
  


Sportovní úspěchy našich žáků

přidáno: 20. 5. 2018 12:53, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

    
Velkého úspěchu dosáhlo družstvo nejmenších (3. třída) fotbalistů, kteří dokázali na svém turnaji McDonald's Cup vybojovat krásné 2. místo. V turnaji vyhráli sedm utkání a prohráli pouze jediné. Jejich starší spolužáci z 5. tříd obsadili ve stejném turnaji 11. místo.
    Za krásného slunečného počasí se na táborském Stadionu Míru uskutečnili krajské atletické závody v běžecké štafetě – Štafetový pohár. Naši nejmladší atleti předvedli vynikající výkony a v nabité krajské konkurenci obsadili velmi překvapivé, ale zcela zasloužené 5. místo. Nutno přiznat, že závody měly vynikající úroveň a fantastickou závodní atmosféru.
    Na ZŠ Helsinská Tábor probíhal turnaj v košíkové I. stupně. Naše smíšené družstvo žáků 5. tříd obsadilo velmi sympatické 4. místo.
    Všem žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme k jejich úspěchům.

Miloš Veselý, učitel tělocviku

Dobročinná akce školního klubu

přidáno: 20. 5. 2018 5:13, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

    
Kolektiv školního klubu srdečně zve všechny 7. června 2018 od 16.00 hodin do prostor jídelny ZŠ v Plané nad Lužnicí na dražbu výrobků ze školního klubu a družiny. Vybranou finanční částku žáci věnují organizaci Domácí Hospic Jordán v Táboře.
    Prodávat budeme například - obrázky, keramiku, povlaky na polštáře 40x40 cm, kalendář školního klubu na rok 2019. Akci chceme zakončit malým překvapením. Těšíme se.

Děvčata a kluci ze školního klubu

Jak funguje muzeum?

přidáno: 17. 5. 2018 8:34, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

    
V rámci pilotáže vzdělávacího programu paměťových institucí se všechny třetí třídy zúčastnily 15. a 16. května 2018 programu v táborském muzeu s názvem „Jak funguje muzeum".
    Žáci se dozvěděli, že muzeum sídlí ve Staré radnici, prohlédli si část středověkého podzemí, už vědí, k čemu sloužilo. Navštívili jsme i gotický radniční sál a viděli jsme kamenný znak s postavičkami Jana Žižky a Jana Husa. V průběhu prohlídky žáci plnili zajímavé úkoly z období husitství - hledali názvy husitských zbraní, hrneček Mistra Jana Husa, vyzkoušeli si, jak těžká byla železná košile, která chránila bojovníky před meči nepřátel. V závěru programu byli někteří žáci korunováni na českého krále či královnu a přečetli poselství a přání svému lidu.
    Zároveň bychom rádi poděkovali lektorkám programu, obě výklad přizpůsobily věkové skupině a dokázaly děti v pravou chvíli zaujmout.

Za třetí třídy H. Hribová a L. Novotná

Renesanční dílny

přidáno: 15. 5. 2018 13:36, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

Video na YouTube


    Vzpomínáte si na školní léta? Tak schválně, co si pamatujete o renesanci?! My jsme na to v 7.B šli nejdříve přes teorii. Vytvoříme si společně renesanční knížku, tedy knížku o renesanci v Book Creatoru. Rozdělili jsme si témata do týmů a taky jsme se bavili o tom, jak vypadá dobrá práce, tedy výstup, který můžeme považovat za dobrý. Tak tohle se stalo ještě v dubnu před orientačním během a dvěma svátky.
    Dnes jsme si naplánovali renesanční dílny. Zkusíme obléknout královnu Alžbětu I. a Wiliama Shakespeara? Co se tehdy nosilo a jak se to všechno jmenuje? Skupiny dohledávaly informace, oblečenou loutku fotily na zeleném pozadí. Na to pak naklíčovaly obrázek ze skupiny, která zkoumala divadlo The Globe v rozšířené realitě - aplikace Shakespere's Globe 360 - potřebujete marker. Skupina tvořila screen shoty, které poslala pomocí AirDropu spolužákům. Samozřejmě, že došlo i na nejznámější Shakespearovy divadelní hry.
    Další skupina se fotila do renesančních portrétu v aplikace Masterpiece! Bylo nutné v množství obrazů objevit ty renesanční, vyfotit se a najít také informace o originálních obrazech. Ne všem se tedy dařilo, některé žáky portréty uchválily tak, že se jim věnovali přespříliš. Výsledky uvidíte v našem krátkém filmu.
    Vznikla i skupina, která zkoumala techniku sgrafita, řadu jich vyrobila a nalepila na balícíc papír, aby tak napodobila kobercový vzor na omítkách některých našich památek. Poslední skupina se věnovala malířství. Už jste si někdy vyzkoušeli malovat jako Michelangelo Buonarroti? Rukama nahoru? Ano, nástropní fresky. Námětem se stala Sixtinská kaple a Michelangelova zakázka pro papeže Julia II. Balící papír byl nalepen ze spodu stolu a žáci museli malovat tak, jako kdysi známý renesanční umělec. Skupina pracovala dost hlučně a musela být v prostoru naší provizorní kaple rozdělena. 
    Pak už nezbývalo nic jiného, než posbírat výstupy, odprezentovat je samotnými skupinami a sestavit z výstupů film. Na ten se můžete podívat. Ve filmu je i naše renesanční knížka.

Bohuslav Hora - učitel dějepisu a sedmáci z béčka

Kamarádi z Kaňky na návštěvě v Plané

přidáno: 11. 5. 2018 12:52, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

    
Po tříleté spolupráci jsme dnes 11. května 2018 s radostí přivítali kamarády z Centra Kaňka v naší škole. Po úvodním slovu paní ředitelky H. Vellánové zazpíval sbor Skřivánek. Pak jsme společně posvačili - děti z Kaňky pro nás upekly perník a oceňujeme i kreativitu při jeho zdobení. Druhou hodinu jsme se rozdělili na skupiny a žáci se šli se svými učiteli a asistentkami podívat přímo do výuky některých tříd 1. stupně. 
    Nechyběla ani prohlídka školní družiny, kde na děti čekaly hračky, molitánky, omalovánky, ve třídě mohly pozorovat různý hmyz v mikroskopech a závěrem si poměřily své síly ve slalomu.
    Moc děkujeme všem, kteří nám s organizací dne pro Kaňku pomáhali.

Žáci 3. A, H. Hribová, H. Pavlišová

Ze specializované činnosti ŠD - šikovné ruce

přidáno: 9. 5. 2018 13:48, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 9. 5. 2018 13:55 ]

    
Na kroužku Šikovné ruce jsme vyráběly dárek pro maminky k jejich svátku. 

Za kroužek vychovatel Pavel Holkup.

Příměstský tábor s Atavenou

přidáno: 7. 5. 2018 8:35, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 7. 5. 2018 8:36 ]

    
Základní škola opět umožňuje dětem strávit prázdninové dny na příměstském táboře, který organizujeme ve spolupráci s Attavenou, o.p.s.
    O děti se budou starat pedagogové naší školy. V případě vašeho zájmu se obraťte na adresu v letáčku.

Hana Vellánová

Volný den ředitele školy - 7. 5. 2018

přidáno: 4. 5. 2018 6:02, autor: Bohuslav Hora

    7. května 2018 je volný den ředitele školy. Všichni zákonní zástupci našich žáků dostali tuto informaci přes KOMENS, žákům 1. - 4. ročníku jsme schopni zajistit dopolední i odpolední program - dostali návratku. Program zajišťuje školní družina od 6.00 od 16.30 h.

Za vedení školy Bohuslav Hora, zástupce ředitele
    

1-10 of 1282