Aktuality‎ > ‎

Dějepisné dílny

přidáno: 9. 2. 2017 8:23, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

Video YouTube


    Uchvátili nás starověké despocie. Asi všichni si pamatují fascinaci Egyptem. Proto jsme se dnes (9. 2. 2017) v dvouhodině dějepisu v 6.B věnovali několika dílnám. Žáci se rozdělili do skupin podle zájmů. Jedna skupina se pokusila zvětšovat jako Egypťané - jednoduše, pomocí přes obrázek nakreslené sítě. Na dalším papíru byla síť zvětšena, místo čtverečku 1x1 cm byl čtvereček velký např. 3x3 cm. Další skupinka žáků slepovala dohromady papyrový svitek. Protože papyrus opravdu nepěstujeme, dovolili jsme si použít obyčejný papír. Nastříhat na centimentrové proužky a splétáme jako rohož. A protože papyrové svitky byly slepeny rychleji, skupina se pustila i do malby.
    Další skupina slepovala model pyramidy a jejího nejbližšího okolí. Vystříhat díly, narýhovat je, složit a nasucho přiložit k sobě, přilepit lepidlem. Chvíli se zdálo, že se model nepodaří sestavit. Nakonec všichni ve skupině zmobilizovali poslední síly a model byl také na světě.
    Největší „boj“ vznikl o animační dílny - postavička faraona Narmera jako Paper Doll, klouby spojíme patenty. Každá skupina vystřihovala svou postavu, jedna už byla hotová. Na stůl jsme si natáhli zelenou deku, abychom po nasnímání mohli naklíčovat nějaké zajímavé pozadí. Vysvětlili jsme si princip, počty obrázků na jednu sekundu, aby pohyb nebyl trhavý. Tolik obrázků, ale nasnímat za dvouhodinu nedokážeme, ubrali jsme. Jen jsme provedli základní výpočty - kolik obrázků budeme potřebovat pro desetiminutový večerníček, když na jednu sekundu potřebujeme 25 fotografií? Žáci vybrali i pozadí pro naklíčování v aplikaci Green Screnn by Do Ink. 
    Všichni jsem si na závěr hodiny stihli představit, co naše dílny vyráběly a jak se nám dařilo. Každý má názvy dílen zapsané v sešitě i s popisem výroby - tím vzniklo 6 minut zaslouženého ticha a klidu. A vy můžete posoudit, jak se nám dařilo. V tom velkém pracovním vypětí ovšem někde vypadl obrázek modelu egyptské pyramidy, ten nehledejte. Naše práce je možné si prohlédnout na chodbě 1. patra ve staré budově školy.

žáci 6.B a Bohuslav Hora - učitel dějepisu
Comments