Aktuality‎ > ‎

Egyptské dílny

přidáno: 25. 1. 2018 6:06, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

Video na YouTube


    V 6. ročníku přišel čas starověkého Egypta. Některé informace už víme, proč je stále opakovat. Rozdělili jsme si témata do skupin, našli to podstatné - někomu to jde už lépe, s některými nám zbývá ještě hodně práce. Nevadí, to se naučíme. Role ve skupině někteří už také dokážeme. Kdo bude prezentovat? Také jsme zvládli.

    Zkusíme tedy něco praktického - egyptské dílny - zkusíme rozhýbat sjednotitele Egypta - faraona Narmera, má na hlavě dvě koruny - Horního i Dolního Egypta. Vyzkoušeli jsme si práci s aplikací Stop Motion, hledali obrázky podle práv v Google, vyzkoušeli jsme i server Pixabay a jeho jednodušší aplikaci. S jednou skupinou jsme stihli vyrobit i celé video v Green Screen By do Ink, tedy bez titulků, na ty už nám nezbýval čas.
     Další skupina se zabývala nilometrem - Egypťané ze záplav dokázali odhadovat velikost úrody. Přepočítali jsme si starořímské míry - lokty - na současné, nastříhali pásky a naměřili egyptské štěstí, hlad a katastrofu. Vyzkoušeli jsem i malířskou dílnu, ve které žáci zvětšovali malý obrázek pomocí čtvercové sítě. Dobře pracovala i dílna výrobců papyrových svitků. Jak se skutečně papyrus vyráběl jsme našli v učebnici. Stihli jsme si ještě ve skupině udělat reflexi - co se nám už daří, co nám nejde a najít příčinu, abychom příště pracovali lépe.
    Na výsledek naší práce se podívejte v krátkém videu.

šesťáci a Bohuslav Hora, učitel dějepisu
Comments