Enviromentální exkurze do Týna nad Vltavou

přidáno: 2. 10. 2014 7:31, autor: Bohuslav Hora

V úterý 30. září 2014 se 7. třída vypravila na exkurzi do Týna nad Vltavou. Firma Rumpold zde likviduje elektro odpad z okresu Tábor a České Budějovice. V dílně nás přivítal vedoucí závodu a provedl nás po celém areálu. Od něj jsme se dověděli spoustu zajímavých informací o třídění i likvidaci elektro odpadu. Nejdříve jsme zamířili do dílny, kde se ručně rozebírají televize. Dále jsme viděli, jak se drtí vysavače a varné konvice. 90 % elektro odpadů se využije k dalšímu zpracování, 10 % se spálí. Seznámili jsme se s likvidací ledniček. Nejdříve se vysají freony. Vždy, když se nashromáždí 20 000 ledniček, přijedou tři kamiony ze Švédska, sestaví vleky dohromady a je z nich jedna velká drtička, která rozdrtí všechny ledničky. Nejcennějším elektro odpadem jsou mobily a monitory počítačů. Na jednoho obyvatele Česka připadají 4 kg elektro odpadu, příští rok to bude již 6 kg. Viděli jsme na vlastní oči, že třídění elektro odpadu má smysl.
    Jako bonus jsme se zvážili na váze. Hmotnost celé třídy je 1 523 kg. Zbytek dne jsme strávili v přírodovědném muzeu Semenec.

Za žáky 7. třídy Aneta Fraňková