Erasmus+ - Moudře jíst tentokrát v Sofii

přidáno: 25. 3. 2017 14:31, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 30. 3. 2017 0:56 ]
    Na tomto místě budeme přinášet zprávy z výpravy našich žáků do bulharské Sofie, kam se vydali v sobotu 25. března 2017. Se žáky vyrazili p. Vanda Jeřábková a p. Ivo Drahota.

Zpráva z 25 března 2017 ve 22.12 h.: Dneska jsme se vydali na dalekou cestu do Bulharska v rámci projektu Erasmus+. Naším cílem je setkat se s přáteli nejen z Bulharska, ale také z Řecka, Rumunska, Baskicka a z Turecka. Tématem společného setkání jsou odpady. Nejprve jsme jeli vlakem do Prahy, poté na Letiště Václava Havla a pak jsme letěli letadlem do Frankfurtu a odtud pak do Sofie. Přivítali nás milé paní učitelky a rodiny, u kterých už jsou ubytované naše děti. Děti jsou v pořádku, mají velký zážitek z letu do Sofie. Je právě 23:00 hod místního času. Zítra nás čeká nabitý program. Dobrou noc do ČR.

Zpráva z 26.3.2017 z 19.27 h.: Dnes jsme navštívili mlékárenský podnik ve městě Zemen. Průvodce vysvětlil celýprůběh zpracování mléka, výrobu jogurtů a sýrů. Byli jsme také pozváni na malou ochutnávků jednotlivých sýrů, děti si mohli koupit sýr jako suvenýr domů. Následovala návštěva místní farmy v nedaleké vesničce, kde jsme mohli vidět i mnoho dobytka pasoucí se na nedalekých loukách. Další zastávkou byl Zemenský klášter z 11. století. Zde jsme měli také přestávku na menší občerstvení. Při zpáteční cestě do Sofie jsme navštívili menší městečko Kjustendil, kde působil známý malíř Vladimir Dimitrov. Návštěvou místní galerie a procházkou centrem města jsme ukončili dnešní program.
    Všichni žáci jsou zdraví a v pořádku u svých rodin. Zítra nás čeká návštěva místní partnerské školy a velká část aktivit spojena s projektem Erasmus+.

Zpráva z 27.3.2017 z 20.54 h.: Dnes jsme navštívili místní základní školu, kde se odehrávaly všechny dnešní aktivity.
    Nejprve nás partneři přivítali v tělocvičně zdejší školy, ve které představili bulharské tance i písně. Zdejší děti měli nacvičené jednotlivé písně i tance z partnerských států včetně České republiky. Jako českou píseň vybrali bulharští pořadatelé Červený šátečku, kolem se toč. Po skončení představení následoval oběd. Ještě před obědem si naše děti mohly zahrát kopanou nebo košíkovou na školním hřišti. Následovaly třídní dílny, kam byli pozváni všichni žáci z partnerských zemí. Tématem bylo ovoce a zelenina nebo Velikonoce či Masopust. Na závěr se děti účastnily společného workshopu, kde se vyráběla jednoduchá bulharská jídla určená pro děti. Celý den byl zakončen v 16.30 hod., kdy si i pro děti přišli rodiče. Zítra čeká naše žáky prezentace k tématu odpady, která byla přesunuta z organizačních důvodů, návštěva místní střední školy i školky. Dobrou noc do ČR.

Zpráva z 28. 3. 2017 - dorazilo 29. 3. 2017 ve 21.00 h.: Dnes jsme navštívili místní mateřskou školu sousedící s partnerskou základní školou. Děti nám zazpívaly národní písně a bulharskou státní hymnu. Poté následovaly prezentace k tématu odpady a jejich politika. Nejprve hovořily děti z Baskicka, pak z Řecka, Rumunska, Bulharska, z České republiky a závěrem z Turecka. Po obědě jsme se jeli podívat do Střední potravinářské školy na výrobu a technologie chleba a cukrářských výrobků. Pak jsme odvezli i naše děti rodičům partnerských dětí.
    Děti jsou v pořádku.

Zpráva z 29. 3. 2017 z 21.56 h.: Na dnešním programu byla návštěva hlavního města Bulharska - Sofie. Nejprve nám ukázala paní průvodkyně teologickou fakultu, kde studují všichni učitelé náboženství. Následovala ukázka románských základů města, národní divadlo, sídlo prezidenta a jeho stráž, pravoslavný kostel sv. Mikuláše, národní knihovna či přírodovědecké muzeum. Poté následovala přestávka na občerstvení a pak měly děti za doprovodu učitelů prostor na nákupy. Typickým suvenýrem je bulharská růže - olej, marmeláda či krém. Jeli jsme také metrem. Určitě budou mít děti vzpomínky. Na závěr dnešního programu se všechny děti za doprovodu svých učitelů sešly v tělocvičně partnerské školy, kde se konala rozlučková párty. Děkujeme bulharským kolegům za krásných pět dní a zítra už letíme opět přes Frankfurt nad Mohanem domů.
    Všechny děti jsou v pořádku. Dobrou noc do ČR.

Zpráva z 30. 3. 2017 z 8.59 h.: Čekáme na příjezd našich dětí k hotelu, kde jsme byli ubytováni. Společně se vydáme na letiště Sofia AirPort. Letadlo odlétá ve 14:20 hod místního času, ve 13:20 hod středoevropského času. Přistaneme v Praze v 18:00 hod našeho času. Všichni se už těšíme domů.

Ivo Drahota a Vanda Jeřábková
Fotogalerie:

25. 3. 2017 - letíme do bulharské Sofie 26. 3. 2017 - návštěva mlékárny a kláštera ve městě Zemen

27. 3. 2017 - návštěva v partnerské základní škole 28. 3. 2017 - návštěva MŠ a potravinářské školy

29. 3. 2017 - prohlídka Sofie 30. 3. 2017 - odlétáme ze Sofie, poslední den v Bulharsku