„Fyzikální“ pohádky

přidáno: 20. 6. 2016 12:23, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

Závěrečná hodiny fyziky v pátek 17. června 2016 v 6.A byla spojena s experimentálním ověřením pohádky „Na vlásku“ a opravdu je možné vylézt po copu do věže za princeznou. Průměrný cop udrží v tahu i slona.
    Jak velkou hmotnost může mít slepice, aby nerosedla vejce se ověřovalo stoupnutím na tři kusy žákem o hmotnosti 50 kg.
    Znalosti z odporu prostředí se nakonec ověřovaly na pádu vejce z různé výšky. Žáci přišli s různým řešením jak zmírnit deformaci vejce - kosmonauta - pomocí pružných materiálů a padáků.
    V pondělí bude pokračovat aplikování znalostí v testování maximálního doletu vlaštovky a ideální konstrukce mostu z LEGA.

Vladimír Vochozka