Aktuality‎ > ‎

Hurá na Hrad!

přidáno: 7. 4. 2014 1:07, autor: Neznámý uživatel
    
Žáci 7. ročníku podnikli ve čtvrtek 3. 4. 2014 náročnou, ale především velmi poučnou pouť za nejznámějšími pražskými památkami za účelem praktického procvičení znalostí získaných při výuce dějepisu. 
    Cesta autobusem se nesla především v duchu hesla: „Kdo nejdříve sní všechno, co má s sebou.“
    Po příjezdu do našeho hlavního města pak žáky čekalo poznávání tajů Pražského hradu, mnozí zde totiž byli poprvé. Prohlídku jsme začali v katedrále sv. Víta, kde si museli sedmáci poprvé vyndat tužky a pustit se do vyplňování pracovního listu se zapeklitými úkoly. Po hledání hrobů slavných světců jsme se přesunuli do Starého královského paláce, kde jsme se podívali z okna, odkud byli vyhozeni na hromadu odpadků konšelé při 2. pražské defenestraci. Naší předposlední zastávkou se stala bazilika sv. Jiří, kde se studenti seznámili s nejstarším uměleckým slohem, který ve škole probírali. Poslední sadu úkolů pak plnili v nově zrekonstruované Zlaté uličce, jež byla svým interaktivním přístupem v podobě expozicí ze života tehdejších obyvatel velmi zábavná. Nezapomněli jsme ale ani na věž Daliborku, obávané vězení, ve kterém je nyní drobná sbírka mučicích nástrojů.
    Znaveni sice krásným, ale zároveň i horkým počasím, jsme sestoupili Nerudovou ulicí až ke Karlovu mostu, kde se žáci dočkali vytouženého rozchodu. Po vydatném obědě v McDonaldu, kam se uchýlila většina z nich, chtě nechtě čekal na vyplnění další pracovní list, tentokrát s tematikou oné slavné stavby přes řeku Vltavu, který měl za úkol prověřit především pozornost, kreativitu a logické uvažování. Studenti měli za úkol vyřešit přesmyčku, najít slavného Bradáče nebo místo, odkud byl svržen do Vltavy světec Jan Nepomucký.
    Pokud tohle všechno zvládli, čekal je zasloužený odpočinek u sochy Karla IV. u Klementina. Po posledním počítání se tak naše unavená, ale spokojená skupina, vydala vstříc pohodlnému autobusu a cestě domů.
    Doufám, že se žákům exkurze líbila a neodnesli si z ní pouze břicha plná hranolků a coly. Hlavním účelem podobných poznávacích výletů je totiž probudit v dětech zájem o historii a památky, které nemusejí být nutně vždy tak nudné, jak si možná mnozí z nich myslí. Pevně věřím, že se podařilo tyto předsudky zbortit a dějepis se tak stane u některých oblíbeným předmětem.

Šárka Volčková

Fotografie slouží jako odkaz do celé fotogalerie - příjemné prohlížení.
Comments