Jaké dovednosti musí mít historik?

přidáno: 22. 9. 2016 23:25, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor
    Pro šesťáky je ve škole spousta nových věcí, i předmětů. Mezi nové předměty patří také dějepis. Tak o čem to bude? Nejdřív trochu úvodu do dějepisu. Tak co třeba musí znát historik, aby byl úspěšný. Proto v září bádáme. Jako objekt našeho bádání jsme si zvolili pomník obětem 1. světové války před školou.

Nejdříve fotíme - učíme se používat iPad. Hledáme detaily. Jak přečíst nečitelné nápisy na části pomníku? Výborně, stačí nám obyčejný papír a křída, obtáhneme jména přes papír a už je můžeme číst. Co to záhadné jméno J. V. Dušek? A pátrání se rozjíždí. Stanovujeme si vlastní cíle, pokládáme základní otázky?
    Někde potřebujeme informace sdílet, dozvídat se, na co přišli spolužáci, zadávat si další úkoly. K tomu nám výborně poslouží Classroom, nástroj od firmy Google. Ve škole s ním máme zkušenosti. Když nemáš počítač, nevadí, vše spolu dáme dohromady ve škole, stačí přijít a domluvit se.
    Lepíme lístečky na virtuální nástěnky. Tak to se nám hodně líbí. Můžeme přidávat i fotky a videa. Jen se nezapomeň podepsat. Odkaz na nástěnky najdeme v Classroomu, nám přijde ještě e-mail a událost se přesune do našeho kalendáře. Zrovna lepíme lístečky na téma Plánský pomník, už jsme toho zjistili opravdu hodně.
    Ve čtvrtek 22. září 2016 jsme se vypravili do knihovny. Písemné prameny. Abychom se v knihovně vyznali, měli bychom umět správně abecedu. Tak si ji opakujeme. Perfektní, umíme rovnat podla abesedy kde co. A co máte v knihovně o Plané nad Lužnicí? To by se nám mohlo hodit v pátrání po pomníku. O Plánské kronice víme. Digitalizovaná je k použití v tomto odkazu. Takže už také víme, k čemu je archiv a kam zajet, abychom mohli bádat. Luštění kroniky je pro nás problematičtější, ale někteří se už začetli a svoje poznatky nalepili na lístečky na nástěnce v LinoItu.
    Tak nám držte palce, ať nám to objevování dlouho vydrží.

Šesťáci z béčka a Bohuslav Hora - učitel dějepisu