Komiksujeme rané české dějiny

přidáno: 30. 1. 2018 7:06, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ Aktualizováno 6. 2. 2018 13:05 uživatelem Bohuslav Hora ]
    Se sedmáky z béčka jsme minulou dvouhodinu dějepisu pracovali na zprávách z raných českých dějin - Breaking News v rámci Classtools.net. Práce byla velice zajímavá, žákům se celkem dařila. Tak jak ještě upevnit jejich poznatky o českých knížatech a kněžnách, zvláště když máme tolik národních pověstí?

Ve školní knihovně je několik edic národních pověstí, tak je trochu provětráme, komín knih je úctyhodný. Komu nevyhovuje Jirásek, tomu může vyhovovat Petiška a další autoři. Dokonce máme dvojí vydání Starých pověstí českých od A. Jiráska. Zajímavé srovnání. V knihách můžeme vyhledávat příběhy do našeho komiksování.
    Nejdříve trochu teorie o komiksu. To nám jde rychle. Autorská práva k fotografiím - nastavení v Google vyhledávači, nebo použití serveru Pixabay. Společně si ukážeme také Opráski sčeský historje a opráskovač - překladač do opráskovače - v případě, že by se nám zalíbilo a chtěli bychom použít.
    Ještě ovládání aplikace Pic Collage - nejlepší kolážovací aplikace na světě. Také řešíme rozdělení rolí - minule se nám nedařilo dodržet kritéria práce - dneska máme zapisovače úkolů a jejich kvality. Tak a práce je Vaše.
    Všichni se vrhli na plnění úkolů. Je tu někdo, komu tato práce navyhovuje? Ano, hlásí se, dostávájí jinou práci - přímo z učebnice - časová přímka a křížové výpravy. Někteří se doptávají, jiní potřebují ujišťovat, že pracují dobře. Jako učitel obcházím jednotlivé skupinky a řeším technické obtíže, při tom stíhám také pracovat na svém komiksovém příběhu. Práce je tak intenzivní, že končíme ještě před pracovním limitem. Výborně, zbývá nám dost času na reflexi. Posíláme si vtvořené výtvory AirDropem, iPad je propojem s dataprojektorem, komentujeme povedené příběhy, doptáváme se, řešíme nastalé obtíže žákovských skupin.
    Konstatujeme, že zpětná vazba z minulé hodiny a dobé rozdělení práce ve skupinách opravdu pomáhá. Tak konečně jsem na to přišli, jen abychom to udrželi do další dvouhodiny.
    Vy se můžete podívat s námi na naše příběhy. A poprosíme o shovívavost, učíme se. Děkujeme. Pokud se Vám naše hodiny líbí, přijďte se k nám podívat. Rádi Vás naučíme pracovat s moderními technologiemi.

Sedmáci z béčka a Bohuslav Hora - učitel dějepisu