Měření radioaktivity školy

přidáno: 23. 1. 2018 11:08, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor
    Adam Hejtmánek se v posledních měsících podílel na měření radioaktivity okolí školy. Státní ústav radiační ochrany škole zapůjčil přístroj Safecast bGegie Nano. Jedná se o přenosný detektor radiace vybaven Geiger-Müller detektorem a vestavěným GPS přijímačem.
Adam nosil přístroj ve svém volném čase u sebe a neustále tak měřil radioaktivitu v mikrosievertech za hodinu (µSv/h). Pokud Vás zajímá, jak je škola anebo třeba části Plané nad Lužnicí radioaktivní, podívejte se na tento odkaz:
    A teď trochu počítání:
    Když 0,15 µSv/h vydělíme 1 000, tak převedeme jednotky na milisieverty za hodinu (mSv/h) a dostaneme výsledek 0,00015 mSv/h.
    Abychom zjistili, jakou dávku získáme za den, tak hodnotu vynásobíme 24 a vyjde nám 0,0036 mSv/den.
    Protože rok má 365 dní (přesněji skoro 365,25 dní), tak hodnotu ještě vynásobíme 365 a vyjde nám 1,314 mSv/rok.
    Přírodní radiační pozadí občana ČR je 2,5 až 3 mSv/rok.
    Takže v Plané nad Lužnicí je lepší radiační pozadí, než je průměr ČR.
    K jiným hodnotám se určitě dostanete, pokud se podíváte například na okolí bývalé elektrárny Fukušima.

V. Vochozka, učitel fyziky