Můj kamarád s hedikepem

přidáno: 10. 4. 2016 13:10, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 10. 4. 2016 13:22 ]

Na tento týdenní projekt - probíhal od 29. března 2016 - v 1. A jsme se museli předem připravit. S dětmi jsme si vysvětlili, co je to hendikep, kde mohou potkat kamarády nebo dospělé lidi s hendikepem, jaké druhy postižení známe, k čemu slouží kompenzační pomůcky a proč je pro nás důležité si o těchto věcech povídat.
    Ještě zbývalo nacvičit pásmo písniček a básniček a mohli jsme projekt zahájit. A začátek byl skvělý - vypravili jsme se do nedaleké Kaňky – Centra pro postižené děti v Táboře, kde jsme byli vřele přijati. Těšili jsme se na naše vystoupení a na kamarády z Kaňky. Prohlédli jsme si i pracovny muzikoterapie, ergoterapie a fyzioterapie. Nejvíce nás asi zaujaly netradiční hudební nástroje, válce na cvičení, rezonanční deska. V dalších dnech si děti vyzkoušely, jaké to je psát opačnou rukou, malovat pusou, nohama, stavět komíny z kostek poslepu. K naší radosti se do projektu zapojily i některé žákyně ze 6. třídy, které pro prvňáky připravily pracovní listy, čímž jim tímto děkujeme.
    Ve čtvrtek 31. března 2016 k nám do třídy zavítala paní Maroušková, která si s dětmi upřímně a zcela otevřeně povídala o svém postižení (slepotě), o úskalích, která nemoc přinesla. Se svým asistenčním pejskem Nobbym nám ukázala, v čem je Nobby pro ni velkým pomocníkem a oporou. Děti si vyzkoušely i orientaci ve třídě pomocí slepecké hole, test hmatu, chuti a čichu. Povídání bylo velmi zajímavé a paní Marouškové tímto moc děkujeme.
    Celý projekt jsme zakončili společnou prací ve skupinkách, tancem na jedné noze a poslechem skladby od skupiny The Tap Tap – Řiditel autobusu.
    A s vámi se teď podělíme o několik momentek z tohoto týdne.

Děti z 1. A a Hana Hribová