O pomníku před školou

přidáno: 19. 10. 2016 7:27, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ Aktualizováno 21. 10. 2016 11:53 uživatelem Bohuslav Hora ]

Video YouTube

Dnes (19. října 2016) jsme ukončili šestitýdenní badatelskou práci v hodinách dějepisu. Úvod do dějepisu je vždy důležitý, a když máte ještě pomník před školou, tak je i o čem konkrétním bádat.

Na začátku naší badatelské práce jsme dokumentovali - použijeme iPad k focení - probrali jsme zásady focení, používání iPadu. Fotili jsme celek pomníku, různé detaily, abychom mohli fotografie interpretovat. Kromě fotografování jsem použili i jednoduchou techniku pro nečitelné nápisy - na pomník byla přidána jména občanů, kteří zahynuli ve 2. světové válce. Jejich jména jsou nečitelná. Stačí nám papír a křída, papír přiložíme a malujeme po něm křídou, jména se jako zázrakem objevila. Zázrak.
    Hledáme zdroje. Kde můžeme hledat? Sami jsme si odpověděli i na otázky, co vlastně o pomníku zjišťujeme. Google, knihy, kroniky, dokonce máme digitalizovanou kroniku Plané nad Lužnicí. Někteří se pustili do čtení kroniky, která je psaná specifickým rukopisem pana učitele Pravečka. Někteří dokonce v našem Classroomu a na nástěnce LinoItu poskytli nápovědu - podívejte se na ty a ty stránky, tam najdete informace.
    Poslední část naší práce spočívala ve vytvoření scénáře, který budeme namlouvat. Můžeme si vybrat aplikaci Tellagami EDU - pak budeme scénář připravovat jako reportéři, kteří hovoří o pomníku před školou. Můžeme použít i aplikaci ChatterKid - budeme mluvit jako sám pomník. Scénář je vytvořen, ukážeme si ovládání aplikací a následné sdílení výsledku naší práce.
    Pak už zbývala jen reflexe a sestříhání připravených klipů v programu iMovie. Výsledek práce si můžete prohlédnou v našem krátkém filmu. Už máme představu, jak náročnou práci mají historici a badatelé.

žáci 6.B a Bohuslav Hora - učitel dějepisu