Pojďme si to zopakovat, šesťáci

přidáno: 10. 3. 2016 5:39, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 10. 3. 2016 5:50 ]
    Nastalo nám období opakování dějepisných poznatků u šesťáků v áčku. Staroorientální státy. Tak jak to oživíme? V týdnu sedmáci komiksovali, pojďme to zkusit taky.

Jak takový komiks vypadá? To už většina věděla. Co budeme potřeboval? Fotografie - pozor na práva, šesťáci to už ovládají. Komiksovací bubliny, aplikaci, příběh. Výborně. Jak v takovém komiksu postavy mluví? No mluví za sebe, jakoby promlouvaly. Takže přímá řeč. Ještě potřebujeme nějaký příběh, tedy znalost prostředí. Vybereme si starověký Egypt, Mezopotámii, Indii a Čínu, o nich jsme toho přece zjišťovali mnoho informací. A jakou oblast si mám zvolit já? No vyber si to, co ti vyhovuje, to, o čem chceš vyprávět v komiksu spolužákům. Důležitá věc, než začnu tvořit do iPadu, napíšu si téma komiksu na lísteček, zkusím tam napsat i základ svého příběhu, aby se mi pak lépe pracovalo.
    A znáte hastagy? Vysvětlili jsme si, k čemu slouží, ne všichni je chtěli používat, nevadí, časem se k nim vrátíme.
    Práce začíná, nejdříve postup práce v aplikaci Halftone 2. Nic složitého, zvolit prostředí, nahrát fotky, doplnit příběh v komiksovacích bublinách, exportujeme do obrázků (fotek) v iPadu, exportujeme AirDropem do učitelského iPadu. A už tvoříme. Máme mezery v pravopisu, procvičíme tedy i češtinu, stíháme napravovat i největší typografické prohřešky. Někteří pracují samostatně, bez jakékoliv pomoci, někteří potřebují podporu, protože si postup nezapamatovali a bojí se víc experimentovat.
    A výsledek? Podívejte se do fotografií. Nám vyrobené komiksy poslouží k opakování, protože nás čeká test. Hodně štěstí.

šesťáci z áčka a Bohuslav Hora - učitel dějepisu