Aktuality‎ > ‎

Po stopách největšího Čecha

přidáno: 12. 6. 2016 12:45, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 12. 6. 2016 12:45 ]
    
V úterý 7. června 2016 se vydaly třídy 5.A a 5.B v rámci školního výletu napříč dějinami až do nejvznešenějšího období českých dějin, do středověkého světa římského císaře a českého krále Karla IV. Setkání to nebylo náhodné, letos si totiž připomínáme jubilejních 700 let od narození našeho nejslavnějšího panovníka. A kde jinde oslavit toto významné výročí než na majestátním sídle nedaleko Prahy, kde prožil Karel IV. nejednu noc své dlouhé vlády.
    Karlštejn uchvátil, překvapil a upoutal. Nejeden udivený pohled vyšel z našich řad při prvním pohledu na nikdy nedobytý hrad skvící se jako lesklá drahocenná perla nad zeleným údolím, které chrání svými lesnatými hřbety drobnou vesničku, která se rozprostírá jako klikatý had kolem křivolaké a strmé cesty k hradní bráně.
    Naše skupinka zdolala namáhavý výstup a prohlédla si interiér hradu včetně opevnění nebo hodinové věže se zvonem sv. Kateřiny. Prošli jsme po mnohých schodištích, jednom kamenném mostě, audienční síní, královou ložnicí, rytířským sálem i komůrkou pro strážné, kteří si svou namáhavou práci chránit krále zpříjemňovali partičkami mariáše a kulečníku. Po cestě jsme minuli dva prevéty a dvě kaple, potkali krokodýlí lebku, zahlédli portréty několika vznešených šlechticů a jednu zlatou korunu s dvaceti perlami a největším neopracovaným drahokamem na světě.
    Výlet to byl obohacující, a přestože jsme byli po náročném dni všichni velmi unaveni, dojmy z Karlštejna v nás zůstanou ještě dlouho. Takže pokud i vy chcete oslavit našeho jubilanta, vyrazte si třeba o letních prázdninách na některou z kulturních akcí, které hrad pořádá. A možná dorazí i samotný král! 

Šárka Volčková
Comments