Před školou stojí pomník

přidáno: 8. 10. 2015 7:32, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

Video YouTube

Žáci 6.A dnes na hodině dějepisu ukončili seznamování se s novým předmětem - dějepisem. Trošku se nám ta práce protáhla, ale zvládali jsme při tom i jiné věci. Na začátku jsme vyrazili s iPady před školu, historik přece musí umět fotit, musí umět číst zajímavé věci z pomníku. Ukázali jsme si také, jak přečíst nečitelné - stačí papír a kousek uhlu, přejedeme přes papír položený na desce. A nečitelné údaje jsou hned čitelnými. To je ta deska vlevo na pomníku.

Další etapa práce byla hodně těžká. Čtení z plánské kroniky - je digitalizovaná pro zájemce o čtení uvádíme odkaz. První kronikář, pan učitel Rudolf Praveček, psal čitelným rukopisem, přesto nám jeho písmo dělá problémy napříč školou. Ale informace o pomníku jsme zjistili, třeba za dopomoci rodičů, kteří si s dětmi sedli k tomuto zásadnímu dokumentu. Popisuje celkem nedávnou historii Plané nad Lužnicí, měli bychom něco vědět o místě, kde žijeme.
    Třetí etapa práce - píšeme scénář. Není to vůbec nic jednoduchého, když jste omezeni 30 sekundami záznamu. Nakonec se ukázalo, že 30 sekund, to je půl minuty, a je to náramně dlouhý čas. Žádná skupina žáků limit nevyužila naplno. A napsat něco smysluplného a ještě faktograficky správného - to už vůbec není samozřejmost.
    Poslední etapu jsem si naplánovali na dnes - 8. října 2015 - fotku pomníku rozmluvíme. Ono se řekne - mluv do mikrofonu, nedrmol, nepospíchej. Musím ale napsat, že šesťákům z áčka to letos šlo bezvadně. Ostatně posuďte sami z přiloženého videa. Umíme ovládat aplikaci ChatterKid. Ještě máme spousty rezerv, jedna z největších je poslouchat instrukce. Ale konec školního roku je ještě daleko.

šesťáci z áčka a Bohuslav Hora - učitel dějepisu