Projděte se s námi starověkou Indií

přidáno: 26. 2. 2016 3:14, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 26. 2. 2016 4:05 ]

Video YouTube

Na začátku byla soutěž. Kolega Vojtěch Gybas ze Základní školy v Bruntálu nafotil se svými žáky sérii fotografií za pomoci aplikace Green Screen by Do Ink. Aplikace umožní naklíčovat na zelené pozadí jakýkoliv obrázek nebo video. Pro ostatní školy vyhlásili soutěž. Uhádnete, kde jsme všude při hodině byli na exkurzi?
    Prvotní zadání dostali žáci z 6.A přes Classroom ve středu. Pravda, nepodívali se tam všichni, v tom máme svoje rezervy, pracujeme na tom v rámci našich rozvojových plánů. Čtvrteční dvouhodina 25. února 2016 ve skupinách začala tedy tím, že jsme objevovali, kam se to naši spolužáci z Bruntálu vypravili. Spolupracovali jsme i s ostatními týmy, napsali jsme si tahák na tabuli, zkontrolovali jsme naše tipy, dohodli se na správném řešení. Vymýšleli jsme i taktiku, jak mít větší šanci zvítězit. Pošleme to jen jednou za celou třídu, nebo každá skupina zvlášť? Procvičili jsme i pravidla mailování - správná adresa bez mezer, předmět, oslovení, obsah zprávy a podpis.
    A jak to vůbec vyrobili? Ukázali jsme si aplikaci Green Screen by Do Ink. Zahrajeme si na televizní studio a pojedeme do Indie. Potřebujeme obrázky - pozor na autorská práva, Google nám pomůže najít ty vhodné, potřebujeme texty - jako zdroj nám stačí učebnice- pozor na cizí slova, najděte si k nim české významy, procvičíme i pravopis. Někdo se musí ujmout role speakra, hlasatele, průvodce - naučte se text číst. Někdo si už troufne i na malou improvizaci.
    Přichází natáčení. Není to zrovna jednoduché postavit se před kameru. Volíme způsob natáčení s fotkou na pozadí - ve třídě máme zelené závěsy, na které naklíčujeme námi nalezené obrázky. Použijeme i interaktivní tabuli, která nám poslouží jako kontrolní plátno - vidíme se tam díky zrcadlení obrazu z iPadu do Apple TV. Chvilku nám to trvá, ale jednotlivé vstupy už máme. Teď už jen sestříhat, dodat titulky, zvuky a můžeme exportovat do YouTube. Ukazujeme si princip práce střihače v aplikaci iMovie. Každá skupina natočila dva příspěvky, role jsme si prohodili, abychom zjistili, jak se v nich cítí spolužáci, která práce mi vyhovuje a proč.
    Čtyři hodiny utekly jako voda a vy se s námi můžete podívat na výsledek. Nám poslouží jako výuková pomůcka. Nakonec jsme zjistili, že soutěž vůbec nebyla tím nejdůležitějším. Už víme, jak to funguje v televizních studiích.

Fotografie z průběhu přípravy

šesťáci z áčka a Bohuslav Hora - učitel dějepisu