Renesanční dílny

přidáno: 15. 5. 2018 13:36, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

Video na YouTube

Vzpomínáte si na školní léta? Tak schválně, co si pamatujete o renesanci?! My jsme na to v 7.B šli nejdříve přes teorii. Vytvoříme si společně renesanční knížku, tedy knížku o renesanci v Book Creatoru. Rozdělili jsme si témata do týmů a taky jsme se bavili o tom, jak vypadá dobrá práce, tedy výstup, který můžeme považovat za dobrý. Tak tohle se stalo ještě v dubnu před orientačním během a dvěma svátky.
    Dnes jsme si naplánovali renesanční dílny. Zkusíme obléknout královnu Alžbětu I. a Wiliama Shakespeara? Co se tehdy nosilo a jak se to všechno jmenuje? Skupiny dohledávaly informace, oblečenou loutku fotily na zeleném pozadí. Na to pak naklíčovaly obrázek ze skupiny, která zkoumala divadlo The Globe v rozšířené realitě - aplikace Shakespere's Globe 360 - potřebujete marker. Skupina tvořila screen shoty, které poslala pomocí AirDropu spolužákům. Samozřejmě, že došlo i na nejznámější Shakespearovy divadelní hry.
    Další skupina se fotila do renesančních portrétu v aplikace Masterpiece! Bylo nutné v množství obrazů objevit ty renesanční, vyfotit se a najít také informace o originálních obrazech. Ne všem se tedy dařilo, některé žáky portréty uchválily tak, že se jim věnovali přespříliš. Výsledky uvidíte v našem krátkém filmu.
    Vznikla i skupina, která zkoumala techniku sgrafita, řadu jich vyrobila a nalepila na balícíc papír, aby tak napodobila kobercový vzor na omítkách některých našich památek. Poslední skupina se věnovala malířství. Už jste si někdy vyzkoušeli malovat jako Michelangelo Buonarroti? Rukama nahoru? Ano, nástropní fresky. Námětem se stala Sixtinská kaple a Michelangelova zakázka pro papeže Julia II. Balící papír byl nalepen ze spodu stolu a žáci museli malovat tak, jako kdysi známý renesanční umělec. Skupina pracovala dost hlučně a musela být v prostoru naší provizorní kaple rozdělena.
    Pak už nezbývalo nic jiného, než posbírat výstupy, odprezentovat je samotnými skupinami a sestavit z výstupů film. Na ten se můžete podívat. Ve filmu je i naše renesanční knížka.

Bohuslav Hora - učitel dějepisu a sedmáci z béčka