Sedmá třída zkoumá Vikingy a počátky středověké Anglie

přidáno: 30. 10. 2014 8:52, autor: Bohuslav Hora   [ Aktualizováno 31. 10. 2014 11:38 uživatelem Bohuslav Hora ]

Video YouTube

Ve čtvrtek 30. října 2014 po podzimních prázdninách jsme se sedmáky vrhli na Vikingy a počátky středověké Anglie. Ve skupinách, jak je zvykem, protože spolupracovat umíme čím dál tím lépe. Na začátku přišla na řadu víčka od PET lahví. Dělení muselo proběhnout znovu, i když máme celoroční skupiny, hodně žáků totiž chybělo ve škole. Mají ale výhodu, vše mají k prostudování ve výstupech.
    Pro výzkum jsme zvolili skládankové učení. Domácí skupiny se rozešly do expertních podle čísel na víčkách a už jsem hledali svoje zadání úkolů - tentokrát bylo zašifrované do QR kódů, na první pohled nebylo poznat číslo skupiny. Čtečka nás trochu pozlobila, ale my jsme se nelekli. Zadání byla jasná, vše potřebné ke stažená na našem týdenním plánu - články k prozkoumání i výstupy formou nástěnek v LinoItu. Někdo zkoumal kopie dobových materiálů, měřil a počítal, někdo bádal v článcích, jiní připravovali Vikingský slovníček, další si pouštěli dokument a hledali v něm potřebné informace. Prostě všichni pracovali. Před koncem se zase všichni sešli ve svých domácích skupinách a předali si nastudované informace a zajímavosti. Tečku za dnešní dvouhodinovkou udělala exitka - krátká reflexe - Za co by ses dnes ocenil? So se ti nedařilo a proč?
    Jeden žák ze třídy dostal speciální úkol, nafotit a ustříhat krátký dokument. Při sledování skupin pochytal zajímavé fotky, ale také znalosti o probíraných tématech. Na film se můžete podívat. Zveřejníme pro vás i naše nástěnky. Vše na nich určitě není, ale víc se nám toho do dvouhodinovky dějepisu nevešlo. Stejně jsem toho zvládli víc než dost. Po dnešku už umíme dostat naskenovaný článek do čtečky v iPadu.
    Naše nástěnky:
    Vikingský slovníček - na této nástěnce je také postup při citaci z časopisu, ještě musíme ukázat na konkrétním příkladu

Dokument Rozpohybovaný koberec - určitě stojí za Vaši pozornost

Články, se kterými jsme pracovali, přinesl časopis Živá Historie ve svém říjnovém čísle v roce 2011. Součástí vydání byla také kopie tapisérie z Bayeux, kterou dneska sedmáci zkoumali.

Bohuslav Hora a žáci sedmého ročníku