Školou se rozezněly zvony…

přidáno: 3. 4. 2015 12:23, autor: Bohuslav Hora   [ Aktualizováno 3. 4. 2015 12:24 uživatelem Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor ]

Naštěstí ne ty pohřební, ale svatební. Letos se nám podařilo uspořádat svatby rovnou dvě, a to v obou šestých třídách. Ty totiž probírají v rámci výchovy ke zdraví téma rodinných vztahů a možnost zkusit si nějakou důležitou životní událost „naživo“ byla tedy nasnadě.
    Nejdříve si žáci rozdělili role a úkoly. Již tradičně se vedl urputný boj o místo nevěsty, naopak o post ženicha až takový zájem nebyl. Nakonec ale každá třída našla své dvě hrdličky a svatební přípravy mohly začít. Oddávající si museli připravit svou slavnostní řeč, další připravovali předmanželské smlouvy, jiní zase pekli marcipánové dorty s figurkami novomanželů a všichni do jednoho převraceli šatník vzhůru nohama, aby na tu velkou událost přišli náležitě slavnostně oblečeni. V den D byli všichni logicky velmi nervózní, nejvíce zřejmě jedna z nevěst, která na poslední chvíli svatbu odřekla a musela tak za ni zaskočit jedna z družiček. Nic jiného ale svatbám nestálo v cestě a mohlo se přistoupit k samotnému obřadu. Vše proběhlo perfektně, od oddávajících řečí, navlékání prstýnků, svatebních tanců, rozkrajování dortů (které byly mimochodem výborné), až po svatební tradice jako osvobozování ženicha s vězeňskou koulí na noze nebo rozbíjení talíře.
    Závěrem se sluší poděkovat všem, kteří se obou akcí zúčastnili, ať už se jednalo o fotografy, číšníky nebo novomanžele, protože bez jejich nadšení a práce by se svatby nikdy neuskutečnily. Děkujeme za osvěžující zpestření toho někdy trochu monotónního a šedivého školního roku a doufáme, že se svatební veselí už natrvalo na naší škole zabydlí. Byla by škoda, kdyby ne!

Dominika Volčková, Šárka Volčková