Středověká města v Aurasmě

přidáno: 26. 2. 2015 11:38, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ Aktualizováno 26. 2. 2015 12:14 uživatelem Bohuslav Hora ]
    Rozšířenou realitu ve škole známe, dá se použít různě. Zatím jsme využívali vytvořené markery výrobcem aplikace. Ale co takhle vytvořit něco vlastního? K tomu slouží Aurasma. Zaregistrovat, vytvořit profil a začít tvořit kanály - vše se dá rovnou ve stejnojmenné aplikaci na iPadu. Princip je stejný jako u ostatní rozšířené (AR) reality - podklad (marker) a po jeho rozpoznání - načtení - se objeví obrázek, video, dá se vytvořit Aura, která reaguje na souřadnice GPS. To si necháme na později.
    V sedmém ročníku se teď zabýváme středověkými městy. Tak základní rozdělení měst na dvouhodině 26. února 2015 dáme v Linoitu. Zprovozníme si Aurasmu. Vůbec se nemusíme registrovat, stačí jen sledovat příslušný vytvořený kanál, musíte ho ale zveřejnit - to dělá tvůrce, tedy já.
    Veřejný kanál středověká města máme, markery visí na chodbě od středečního odpoledne, ještě je nutné kanál středověká města začít sledovat - tedy follow a už jsme following. Aury se nahrají do iPadu. Jen na okraj připomínám, že aplikace funguje i pro androidí platformu. Týmy máme vytvořené, pravidla zadána - na chodbu může jen jeden z týmu. A pšššttt, aplikace je plachá, nevystrašit. Ještě ve třídě vyzkoušíme na testovacích Aurách - jůůůůů, ono to funguje. Takže lovíme vybavení měst a nosíme je do týmu, kde začíná zakreslování do map - papír A4 - vysněné město.
    Přidáváme otázku - co nám z vybavení měst na Aurách chybí? Navrhněte, porovnejte s dnešními městy. A už diskutujeme, k čemu jsou jednotlivé městské prvky - tak třeba barbakán nebo masné krámy. A jak to bylo s vodovodem nebo kanalizací nebo obchodními centry? A jak všechny ty součásti souvisí s městskými právy?
    Výsledkem dnešní hodiny jsou naše nafocené Aury a namalované mapy. Poznámky máme v Linoitu. Kdykoliv si můžeme opakovat. Dneska to bylo trošku hlučnější, někteří se museli ptát několikrát, i Aurasma se splašila - místo hradeb nám ukazovala hřbitov. Říkla jsem, že to je plachá aplikace. :)
    Vy se na naši práci můžete podívat na fotografiích a v odkazech, které jsou v článku.

sedmáci a Bohuslav Hora - učitel dějepisu