Vyber si práci v hodině

přidáno: 8. 3. 2016 6:43, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor   [ aktualizováno 8. 3. 2016 6:44 ]
    I v hodinách je možné nechat naše žáky vybrat si práci. Dokonce to máme v cílech a vizi školy. Každá práce nemusí žákovi vyhovovat. Dnes jsme se opět dostali k výběru práce v dějepisu u sedmáků. Nejdříve malé rozehřátí s aplikací Stick Around a pracovním listem na Základy gotiky a Projekty Karla IV. (Kdo má jablečné zařízení, může si nakoupit aplikaci - počkat na slevu - a pracovní listy může cvičit doma.) Úkolem bylo nejen zopakovat si poznatky z dějepisu, ale pracovat s technikou, s aplikací, která sama vyhodnotí správnost. Uložené správné řešení jsme posílali mailem - mail podle pravidel - to znáte - předmět, oslovení, tělo mailu, podpis a příloha - to je ten zpracovaný pracovní list. No všichni to neznáme. Budeme to muset pocvičit. Bez mailování se nehneme.
    Jaká je další práce? Jedna část žáků se podívá do učebnice a připraví pro spolužáky informace o dějinách Romů a pohromách a nejistotách ve 14. století. Poznámky zpracuje v několika variantách - heslovité zápisky, myšlenková mapa, tabulka INSERT - pak se s námi podělí a my si vypíšeme do tabule - sdílíme na týdenním plánu, pro ukázku i tady.
    Druhá skupina se může vrhnout na komiksování - devět jmen - poslední Přemyslovci a Lucemburkové. Vyberte si panovníka a v aplikaci Halftone2 můžete doplnit fotky - pozor - dodržujeme autorská práva - doplňujte i jeho projekty. (Aplikace se dá také nakoupit, my ji máme bezplatně, čekáme vždy na slevy.) Díky práci žáků budeme mít na chodbě galerii portrétů jako na nějakém hradě.
    Dneska se také informace vyhledávají pomocí hastagů - # - to jsou ty záhadné křížky. Zkuste doplnit nějaký hastag. Jaké hastagy by tehdy asi tak mohli psát? My na sociální síti G+ používáme hastag #zsplanandluznici. Zkuste si ho někdy vyhledat. Na klávesnici iPadu křížek najdete v ostatních znacích, z numerické klávesnice u počítače napíšete pomocí kombinace Alt+035.
    V galerii uvádíme naše komiksy. Pravda, všechny nejsou perfektní, ale učený z nebe nikdy ještě nespadl. Pravopisné a typografické chyby jsme probrali, příště to bude lepší.

sedmáci a Bohuslav Hora - učitel dějepisu