Vydali jsme svou knihu - o sedmi divech světa

přidáno: 30. 3. 2017 10:45, autor: Základní škola Planá nad Lužnicí, okres Tábor

Video YouTube

Na začátku byla otázka, jestli se chceme zabývat sedmi divy světa. Odpověď byla kladná a to se hned lépe pracuje. Byl by nějaký nápad na realizaci? Co kdyby to byla prezentace?! Díky za nápad, opravdu chcete prezentaci? Sdílenou? A není těch prezentací ve Vašem životě v poslední době moc?
    A co kdybychom si vyrobili elektronickou knihu? Nejdříve si shromáždíme materiál, můžeme si skládat naše poznatky na nástěnku LinoItu. Přikládat může, kdo chce. Podmínkou byly informace ověřené, vyzdrojované a s podpisem. Je možné přiložit i obrázky, případně odkazy na videopořady. Zkuste se podívat do domáchích knihoven, jestli tam nenajdete zajímavé knížky.
    Nechali jsme si 14 dní na zkoumání zdrojů. V minulém týdnu jsme si sestavili týmy a vylosovali „náš“ div světa pomocí aplikace Decide now. To abychom se nehádali. A můžeme se pustit do práce. Na nástěnku Linoitu si napíšeme lísteček se složením týmu a shromáždíme si kolem něj vylosovaný div. Stačí nám informace, nebo ještě potřebujeme bádat?
    A teď je třeba se pustit do práce na knize v aplikaci Book Creator. Abychom mohli vyrobit jednu společnou, domluvíme se na formátu. Domluveno a už můžeme tvořit. Tvorbu knihy známe i z jiných hodin neměl by to být problém. A byl, ovládání aplikace nebylo zvládnuto, ale my jsme to společnými silami překonali. Některé týmy lépe, jiné hůře, posuďte sami.
    Nebavili jsme se jen o divech světa, ale také o umístění obrázků, jejich kopírování a právech na ně. Umíme si najít volné obrázky na Google nebo serveru Pixabay. Mluvili jsme o písmech - fontech - jestli je vhodné používat ty exoticky vypadající, jestli se dobře čtou, o velikosti písem, proč nám z textu „vypadávají“ některá české znaky, o typografii, kterou už známe z hodin informatiky. Samozřejmě jsme se museli bavit o citacích, o generátorech citací, ale to je pro nás ještě trochu složité. Mluvili jsme se také o formátech elektronických knih, tak to je věda. My budeme používat formát ePUB, v tomto formátu také knihu vyexportujeme.
    Co nás ty nejvíce tlačilo? Hlavně čas, nedokážeme si ho ještě dobře zorganizovat. Práce v týmu, někde se ještě pohádáme, urazíme se, když to není podle nás. Neexistence volných obrázků, použijeme aspoň vlastní fotky dvou školních papírových modelů.
    Přišel čas exportu, takže ePUB a na vyzvání do učitelského iPadu v přímém přenosu na tabuli díky Apple TV. Podařilo se. Ukazujeme si, jak knihy slepit v aplikaci do jedné, kde jsou největší problémy v našich knížkách - hlavně ta typografie, tam máme veliké mezery. Která kniha bude první? No přece pyramidy, jsou nejstarší a jediné stále stojí. Teď už jen export přes iMovie do Youtube. To už je záležitost učitele. My tak máme společně vytvořený učební materiál. Možná knížka poslouží i Vám, čtenářům k opakování sedmi divů světa.

Žáci 6.B a Bohuslav Hora - učitel dějepisu