Informace ke stávce 27. 11.
Vážení rodiče,
vzhledem k tomu, že téměř 90 % pedagogických i nepedagogických zaměstnanců naší školy vstoupí v pondělí 27. listopadu 2023 do jednodenní stávky, jsme nuceni přistoupit na omezený provoz školy. Jelikož však víme, že mnohým rodičům dětí by zajištění pobytu v domácím prostředí přivodilo velké komplikace, rozhodli jsme se, že se pokusíme v tomto omezeném provozu vykonávat činnost školní družiny alespoň pro žáky nižších tříd 1. stupně.
Po jednání se zřizovatelem školy, městem Planá nad Lužnicí, bych Vás rád požádal o spolupráci. Vzhledem k tomu, že budeme schopni zajistit činnost školní družiny jen pro přibližně 90 dětí, nabízíme prioritně hlídání rodičům žáků nižších tříd 1. stupně v době od 6.00 do 16.30 hod. Ty tedy prosím, aby nejpozději do čtvrtka 23. 11. kontaktovali přes Komens třídní učitele a sdělili jim, že jejich dítě bude v pondělí 27. 11. ve škole, příp. v jakém časovém úseku. V případě, že by zájem rodičů výrazně překročil kapacitu, kterou jsme schopni zajistit, byli bychom nuceni vzhledem k bezpečnosti a ochraně zdraví dětí školu uzavřít.
Neboť jsou ve stávce i všechny pracovnice školní jídelny, nebudou připravovány svačinky, ale naše škola ze zákona zajistí pro děti pobývající ve škole oběd formou studeného balíčku. Dětem, které ve škole nebudou (platí i pro žáky 2. stupně), odhlásí oběd hromadně vedoucí školní kuchyně.
Je mi jasné, že nastalá situace netěší ani jednu ze zúčastněných stran, ale pevně věřím, že dopis stávkového výboru, který předcházel tomuto mému sdělení, Vám ozřejmil neutěšenou situaci financování školství a že budete i nadále naši školu podporovat.
Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, který se bude týkat organizace pondělního chodu školy, rád Vám na něj odpovím.
Přeji krásný den.
Mgr. Pavel Grenar
__________________________________________________________
Zpráva stávkového výboru:
Vážení rodiče,
jistě jste v médiích poslední dobou zaregistrovali, že MŠMT chystá mnohé změny, které jsou z našeho pohledu bohužel pro školství vesměs negativní. Velmi diskutovanými jsou platy učitelů, které však nejsou primárním důvodem stávky. I proto bychom se s vámi chtěli podělit o to, co by připravované změny způsobily konkrétně na naší škole a proti čemu byla vyhlášena výstražná jednodenní stávka. Ve stručnosti jde o snižování výdajů na školství, které by nesporně negativně ovlivnilo kvalitu vzdělávání dětí. Předmětem stávky jsou zejména následující body, které níže rozvedeme:
● snížení maximálního počtu hodin, které může škola použít pro výuku, tedy omezení výuky ve skupinách (např. na jazyky), rušení tandemové výuky a povinně volitelných předmětů
● nedostatečné zajištění finančních prostředků na nepedagogické pracovníky (např. kuchařky, uklízečky, školníky) a neučitelské pedagogické profese (např. školní psychology),
● omezení finančních prostředků na asistenty pedagoga,
● omezení financí na ostatní neinvestiční výdaje (ONIV) sloužících mimo jiné k pořizování učebnic a pomůcek pro vzdělávání.
Prvním chystaným opatřením MŠMT je snížení maximálního počtu vyučovaných hodin. Před několika lety ministerstvo s velkou slávou provedlo reformu financování přes tzv. PHmax, který byl pro školy našeho typu nastaven velmi příznivě. Umožňuje nám totiž například učit cizí jazyky v co nejméně početných skupinách, využívat tandemovou výuku např. v informatice a nabízet povinně volitelné předměty. Naše škola tedy v posledních letech dělala maximum proto, aby se dětem těmito způsoby dostalo individuálního přístupu, protože takto organizovanou výuku vidíme jako velmi smysluplnou a pro učení dětí bezpochyby prospěšnou. Ve výsledku ale hrozí, že budeme nuceni mnohé z těchto nastavených parametrů zrušit a od příštího školního roku by byl s půlením hodin i tandemovou výukou konec. O tom, že se tak výrazně zhorší kvalita výuky, asi nemusíme nikoho přesvědčovat. Tento nesystémový krok má ještě daleko větší dopady na středních školách, kam budou v příštích letech mířit kroky vašich dětí, a kde se doposud skrze volitelné předměty mohli studenti lépe připravovat na budoucí povolání.
Druhým opatřením je faktické snížení platů nepedagogických pracovníků, tedy kuchařek, uklízeček a školníků a redukce počtu míst těchto pracovníků ve školách. Abyste měli představu – ve škole jsme všichni placeni podle tabulek nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Paní uklízečky a paní kuchařky jsou zařazeny ve druhé, resp. v páté platové třídě. V nejvyšším stupni své třídy si tedy paní uklízečka pracující na plný úvazek vydělá necelých 19 000 Kč hrubého. Možná víte, že škola neustále hledá zaměstnance na tyto finančně podhodnocené pozice, které chce teď MŠMT ještě zredukovat. Je otázkou, zda by škola byla schopna za takových platových podmínek zabezpečit plný chod školy v následujících letech, například dostupnost a kvalitu školního stravování.
Třetím plánovaným opatřením je snížení počtu asistentů pedagoga ve školách. Po zavedení inkluze byly školy ubezpečovány, že se jim dostane finanční a personální podpory. Nyní jsme v situaci, kdy každým rokem rapidně přibývá počet dětí, kterým pedagogicko- psychologické poradny navrhují pomoc asistenta pedagoga. V naší škole nyní působí již 11 asistentů a lze očekávat, že v následujících letech vzroste počet žáků, kteří tuto pomoc budou potřebovat. Podle plánovaného opatření MŠMT, které má platit od ledna 2025, se má výrazně snížit počet asistentů, což by ohrozilo společné vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Každý asistent bude mít na starost několik dětí a jistě si dokážete představit, jak může taková péče v praxi vypadat. Se situací se budou vypořádávat učitelé, neboť čas, který budou muset věnovat těmto žákům, bude logicky i při nejlepší snaze chybět na práci s ostatními žáky.
Všichni víme, že neprožíváme ekonomicky ani společensky jednoduché roky. Myslíme si, že cesta ven z krize by měla směřovat přes kvalitní školství. Toho nedocílíme cestou nekoncepčních škrtů a změn. Předložený návrh ministerstva je likvidační, jde proti Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+, a je neférový, protože na změny nejvíce doplatí aktivní školy, které využily dosavadní možnosti financování, k čemuž byly vyzývány. Za posledních 20 let je to určitě nejzásadnější negativní zásah do vzdělávání. Proto jsme se rozhodli připojit ke stávce, kterou avizují školské odbory na 27. listopadu 2023. Nikdy jsme nebyli zastánci této cesty, ale tentokrát nás nenapadá, jak jinak dát vládě jasně najevo, že tudy cesta nevede.
Vážení rodiče, víme, že vám omezeným chodem školy zkomplikujeme situaci, ale věříme, že nyní chápete, proč to musíme udělat. Chceme zabránit celkovému snižování výdajů na vzdělávání. Nebudeme se prát za sebe, budeme bojovat za možnost kvalitního vzdělání pro vaše děti. Vždyť děti jsou budoucnost nás všech. Tento názor aktivně podpořilo 90 % zaměstnanců školy. Stávku jsme oznámili řediteli školy, který vás bude včas informovat o provozu školy v den stávky. Děkujeme za pochopení.
Stávkový výbor
Mgr. Lukáš Sedláček, Mgr. Marek Duben, Mgr. Aneta Pilíková