Aktuality
ikona článku

Cesta za operou

ND Prodaná nevěsta

V rámci oslav 200. výročí od narození Bedřicha Smetany v tomto kalendářním roce navštívili žáci čtvrtých, pátých a šestých tříd operu "Prodaná nevěsta", za kterou se vydali přímo do Národního divadla v Praze v neděli 14. 4. 2024. Pro některé žáky to byla premiéra. Zajímavé bylo samotné představení v novém zpracování od Alice Nellis. Měli jsme i dostatek času na prohlídku místnosti se základními kameny i samotného divadla a jeho skvostných interiérů, někteří vystoupali až na terasu Národního divadla, kde obdivovali panorama Prahy. 

Při pohledu z naší první galerie jsme si uvědomili velkolepost této mohutné budovy. Z orchestřiště k nám zaznívalo první ladění nástrojů, netrpělivě jsme čekali na poslední zvonění, tmu v sále a opera mohla začít. I když se zpočátku některým žákům zdálo, že opeře nerozumí, přesto obdivovali určité scény, ať už ryze pěvecké, či taneční, nebo i filmovou projekci. Pozornost si zasloužily i kostýmy učinkujících, překvapivé hlavně v třetím dějství.

Opera skončila závěrečným aplausem a my věříme, že zůstane v povědomí i našich žáků.

 

Děkuji kolegům za pomoc s touto akcí.

Za všechny účastníky H. Hribová

 

Cesta za operou


ikona článku

Soutěž v basketbalu

Žáci 6. a 7. tříd na soutěži

V minulém týdnu se ve sportovní hale Mír odehrál školní turnaj v basketbalu. Naše škola vyslala družstva dívek a chlapců ze 6. a 7. tříd.

Během turnaje byly k vidění momenty plné vzrušení a napětí, kdy mladí sportovci a sportovkyně předváděli své dovednosti v driblování, střelbě a obranných činnostech. Každý zápas nabídl hráčům, trenérům i divákům napínavé chvíle a spousty emocí, kdy se kluci i holky snažili překonat své soupeře a dosáhnout vítězství pro naši školu.   

Tento turnaj nakonec přinesl větší radost dívkám v podobě stříbrné medaile. Chlapci v silnější konkurenci dosáhli na krásné 6. místo. Doufejme, že tyto výkony budou další motivací pro naše sportovce a příště dosáhnou ještě na lepší umístění.

 

Jakub Drda

 

Soutěž v basketbalu


ikona článku

Výtvarná soutěž

Projekt: World Artists

Výtvarnou výzvu na téma: JEDE SE NA VÝLET V ROCE 3000 dobrovolně přijaly dvě žákyně naší školy Alisa Volkhina a Zuzana Matejová. Díla škola zaslala porotě zadavatele odborné střední školy v Třeboni. Výtvarná soutěž MLADÝ NÁVRHÁŘ má dlouholetou tradici  a letos slavila významné 30. výročí. Příjemný překvapením bylo, že obě zúčastněné žákyně se ve své kategorii umístily na těch nejvyšších příčkách. Rozhodnout o nejlepším výtvarném zpracování a originalitě je velmi těžká úloha, porota tedy přistoupila k tomu, že ocenila více výkresů. a příčky 1., 2. i 3. místa sdílelo několik žáků. To však nic nemění na tom, že Alisa Volkhina ze 7.B se svým návrhem  jednoznačně  obsadila první příčku včetně zvláštního ocenění za nejlépe provedený obrázek. Na skvělém 2. místě se umístila Zuzana Matejová ze 6.B. Zuzka se  společně s Alisou a učitelkou výtvarné výchovy Veronikou Drdákovou zúčastnily slavnostního předávání cen v škole v Třeboni. Nevšední akci zahájil v Třeboni punk-rockový koncert  bývalých absolventů odborné školy, po té navazovala módní přehlídka tvorby studentů a ukázka klauzurních prací, které předváděly velmi náročnou řemeslnou práci a originalitu jednotlivých žáků. V závěru si pro nás studenti připravili zábavné výtvarné workshopy, které si naše děvčata s chutí zkoušela a tvořila by tam asi dodnes, kdyby nám už nejel poslední vlak domů. 

I žáci osmých tříd se seznamovali s hlavními uměleckými směry v dějinách a následně si vybrali jednoho světového malíře. Individuálně stylizovali portréty umělců                a za úkol také měli vytvořit reprodukci vybraného díla. S tímto obtížným úkolem nám pomohly digitální technologie, pomocí kterých žáci svoji předlohu upravovali. Využili jsme  malířskou mřížku/grid, která pomáhá při přenesení obrázku do jiného měřítka, metodu, která  zlepšuje kreslící a pozorovací schopnosti. Žáci se projektu věnovali v hodinách VV po dobu 4 týdnů. A výsledky stojí za to!

Veronika Drdáková
Výtvarná soutěž
 
Výtvarná soutěž
 
 
 
 
 
 
 

ikona článku

Kouzelnický kroužek

Naši malí kouzelníci

Podívejte se, kolik kouzelníků je u nás ve škole.

Vojtěch Kulhavý, vedoucí kroužku

Kouzelnický kroužek


ikona článku

Páté třídy na cestách za poznáním jídla!

Ekologický program pro pátý ročník

Třídy páťáků se v uplynulých dnech vydaly na cestu za poznáním jídla. V rámci výukového programu "Cesty jídla" zkoumaly, co se skrývá za tím, co každý den s chutí konzumujeme. Děti se zamýšlely nad otázkami, které si možná ani běžně nekladou: Co by stálo za to vědět o potravinách, které jíme? Kde se vzaly? Jak se z obyčejného semínka na poli stane chutný pokrm na našem stole? Jak ovlivňuje výroba potravin životní prostředí, zvířata i nás samotné? A co můžeme dělat pro to, abychom jedli zdravě a zároveň šetrně k přírodě?

Odpovědi na tyto otázky hledaly páťáci zábavnými a interaktivními metodami aktivního učení. Využívali různé přístupy, pracovali vsedě i v pohybu, a tak si získané poznatky lépe zapamatovali a upevnili.

Výukový program "Cesty jídla" byl pro žáky nejen poučným, ale i zábavným. Uvědomili si, že jídlo není jen to, co zrovna jedí, ale že za ním stojí celý příběh plný zajímavých souvislostí. Zároveň si ujasnili, jak důležité je dělat zodpovědná a ohleduplná rozhodnutí ohledně stravování a jak tak můžeme přispět k ochraně životního prostředí.

Mgr. Iva Hrušková

 

Páté třídy na cestách za poznáním jídla!


ikona článku

Moje první knížka

Beseda s panem spisovatelem v družinovém kroužku Klubíčko

Ve středu 3. 4. jsme přivítali na čtenářském "Klubíčku" pana  spisovatele  Miroslava Totu. Ve  své velice pěkně připravené prezentaci nás nechal nahlédnout do tajemství cesty ke  spisovatelské práci. Při autorském čtení děti pozorně naslouchaly. Odměnou za přečtený humorně laděný příběh z fotbalového prostředí byl pak pro pana spisovatele vřelý potlesk. 

Pan Tota pro děti z "Klubíčka" připravil k nahlédnutí vlastní knihy od prvopočátku jeho rané tvorby až po současnost. Děti do knih se zájmem nahlédly a vzápětí pana Totu zahrnuly zvídavými dotazy. Na "Klubíčku" zavládla spisovatelská nálada a završením byl inspirativní nápad pana Toty zapojit děti do vlastní tvorby a vytvořit si tak svoji "knížku", kterou pro  každého zvlášť připravil. 

Motivací pro zúčastněné mladé autory z "Klubíčka" bude ocenění diplomem Jihočeského klubu Obce spisovatelů.

Za úspěšnou účast v projektu " Moje první knížka" bude autor nejlepšího díla odměněn knihou Království pejsků a kočiček s věnováním od samotného pana spisovatele. 

 

Zde http://www.jckos.blogspot.com je k nahlédnutí článek od pana spisovatele z návštěvy u nás ve škole pod názvem “Moje první knížka”, uveřejněný na webu Jihočeského klubu spisovatelů.

S panem Totou se těšíme na další společné chvíle a s radostí oznamujeme, že chystáme brzké setkání...

Za děti ze čtenářského “Klubíčka” Ilona Olivová vychovatelka 5. odd.

 

Moje první knížka

 


ikona článku

Předškoláci v laboratoři

Přírodovědné dopoledne pro školku

V úterý 2. dubna se v rámci projektu Vybudování odborných učeben přírodních věd a ICT uskutečnil stejně jako minulý rok přírodovědný program pro předškoláky z Mateřské školy Pohádka. Během dopoledne učebnu navštívilo přes 50 dětí, pro něž byla připravena různá stanoviště, na kterých si měly možnost na vlastní kůži vyzkoušet různé činnosti. Pracovaly například s mikroskopy, termokamerami, modely lidských orgánů a orgánových soustav, kostrami obratlovců a také poznávaly stopy zvířat. Všemi stanovištěmi provázely děti žákyně 9. ročníku naší školy.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci akce a budeme se těšit na další spolupráci.

Marek Duben a Kristína Hánová

 

Předškoláci v laboratoři

 


ikona článku

Školní časopis

Občasník Plánské novinky má nové vydání

Jaro je za dveřmi a s ním přichází i druhé číslo časopisu. Je plné článků z vašich školních, kulturních a sportovních zážitků. Společně s vašimi učiteli jste pobyli na horách, exkurzích, divadle i kině. Tím výčet zajímavostí nekončí. Nahlédněte na digitální podobu časopisu dříve, než se vám do ruky dostane tištěná verze.

Příjemné čtení vám přeje celá redakce časopisu. 

Veronika Drdáková

Školní časopis


ikona článku

Projekt v angličtině

Výuka v 7.A

   Téma různých svátků v USA, Spojeném království i v Čechách nás provázelo celou třetí lekci. Kromě slovní zásoby a gramtické látky jsme se naučili vytvořit pozvánku na oslavu v programu Canva a hodně jsme se těšili na speciální projektové hodiny. 

      V úterý 19.3. nám p.učitelka Marešová vysvětlila, co nás čeká, rozdělili jsme se do skupin a promýšleli jsme, co a jak uděláme. Navrhovali jsme plakáty a připravovali prezentace tří britských svátků - Pancake Day, Burn´s Day a Bonfire Night. Některé skupiny pokračovali v práci i doma.

      Další hodinu přišla na řadu prezentace našich projektů. Každá skupina představila svůj plakát a v angličtině pověděla ostatním podrobnosti o "svém" svátku. Dozvěděli jsme se kdy, proč a jak Britové tyto speciální dny slaví.

      Dívky, které si vybraly Palačinkový den, pustily k prezentaci také video o závodech  s palačinkami a rozdaly všem doma připravené palačinky, ke kterým bylo možné si dát domácí malinovou marmeládu nebo javorový sirup.

      Kluci měli jako své téma Den Roberta Burnse, skotského básníka. Klasický pokrm, který se v tentop den podává, je haggis, který se připravuje ze zvířecích vniřností. Jako ochutnávku jsme uvítali něco podobného (řekla bych lepšího), a to klobásu s kyselou okurkou.

      Také paní učitelka si připravila prezentaci. Pro Den Sv. Patrika je typická zelená barva, a tak přišla i v zeleném oblečení a donesla různé zelené jídlo i pití.

      Poslední skupina nám představila Guy Fawkes Day, neboli Noc velkých ohňů. Ke svému vyprávění nám nabídli horkou čokoládu. 

      Prezentování našich projektů se nám velice povedlo a všichni jsme si tuto hodinu velice užili. Paní učitelce moc děkujeme a těšíme se na podobné akce.

 

Za 7.A text Kateřina Broukalová, Anna Perníková a Nela Petříková

foto Robert Papež

 

Projekt v angličtině

 

 


ikona článku

Já tě sním!

Potravní řetězce v prvních třídách

Do prvních tříd zavítala paní lektorka Ivana Jaukerová z Centra Cassiopeia ( https://ekocentrumcb.cz/) s výukovým programem Potravní řetězce. Žáci se seznámili s pojmem biotop, pochopili dělení živočichů na býložravce, masožravce a všežravce. Poznali predátory v přírodě a hlavně pomocí her a manipulativních pomůcek pochopili, jak jsou důležité rostliny a drobní živočichové pro život těch ostatních.

 

paní učitelky 1. ročníku

Jana Slunečková, Hana Hribová a Iva Randlíková

 

Já tě sním!


ikona článku

Velikonoční tvoření

"Kuchaření" v 5.C

   Žáci 5.C se v hodinách českého jazyka věnovali digitálním kompetencím a pustili se do projektu s názvem "Velikonoční kuchařka". Cílem projektu bylo vytvoření vlastní Velikonoční kuchařky a zároveň propojení osvojených digitálních kompetencí
s tradicemi Velikonoc.
   Každý žák si z domova přinesl oblíbený velikonoční recept, ať už rodinný poklad nebo osvědčený recept z internetu, a ten zpracoval do digitální podoby. Žáci si procvičili práci s textovým editorem, grafickým programem i s online nástroji pro
sdílení souborů. Nasdílené recepty byly sepsány do přehledného a poutavého formátu. Vznikla tak pestrá sbírka velikonočních specialit, od tradičních mazanců a beránků, velikonoční nádivky, jidáše až po moderní a kreativní variace.

   Kromě Velikonoční kuchařky si děti odnesly domů také vlastnoručně vyrobenou velikonoční dekoraci z březových větviček. Ta jistě podtrhne slavnostní atmosféru Velikonoc a jarních svátků.

Celá třída 5.C vám přeje krásné Velikonoce a veselé jarní svátky plné radosti
a pohody!

Iva Hrušková
Hana Zvonařová

 

Velikonoční tvoření


ikona článku

Únikovka s Hejného metodou

Den otevřených dveří v naší škole

V rámci Dne otevřených dveří na naší škole měli rodiče předškoláků možnost se nejen podívat, jak ve 4.B probíhá výuka matematiky dle Hejného metody, ale i si odpoledne se svými předškoláky přijít zahrát únikovou hru. Rodinné týmy si tak na mnoha stanovištích mohly zkusit řešit různě náročné matematické úlohy a zároveň si tak i vyzkoušet pomůcky, které jsou při výuce Hejného metodou využívány. Za správné zvládnutí úkolu bylo možné získat dílek skládačky, po jejím složení klíč k odemčení zámku a i své odměny.

Cílem únikovky bylo společně odemknout jaro a uniknout tak ze zimy. Našim předškolákům se to odpoledne ve škole podařilo, a tak věříme, že ani venku jaru nebude nic bránit, aby k nám přišlo.

Moc děkujeme všem rodinám, že si s námi přišly odpoledne zahrát, a celé 4.B, která výrazně pomohla s celou organizací hry. 

 

Sylva Peclinovská


Únikovka s Hejného metodou


ikona článku

Velikonoční pozdrav z 2.A

Komu se nelení, tomu se zelení.

Přejeme klidné Velikonoce!

 

za 2.A

Mgr. Věra Švecová

 

Velikonoční pozdrav z 2.A


ikona článku

Provoz ŠD o prázdninách

Provoz ŠD družiny o velikonočních prázdninách

Po dohodě se zřizovatelem školy městem Planá nad Lužnicí nebude školní družina o velikonočních prázdninách otevřena z důvodu malého počtu přihlášených žáků.

 

 


ikona článku

SuperStar

Akce školní družiny

Ve středu 20.3.2024 proběhla ve školní družině interaktivní hudební soutěž s prvky reality show. Do soutěže se přihlásilo velké množství dětí. Výkony soutěžících hodnotila porota, která byla složena ze tří členů. ( p. Maruška, p. Pavla, p. Helena) Moderátorem hudební show byl pan asistent Vojta, který naprosto úžasným způsobem dokázal navnadit příjemnou atmosféru a pomohl dětem odbourat trému z jejich vystoupení. Na závěr soutěže jsme si společně zazpívali píseň ,,Není nutno", proběhlo hodnocení a vyhlášení vítězů a všichni soutěžící si odnesli malou odměnu. Už teď se těšíme na pokračování dalšího kola pěvecké soutěže SuperStar.

Martina Žáčková

 

SuperStar


ikona článku

Březen - měsíc knihy

Beseda se spisovatelem v 1.B

V pátek 15.3. jsme v 1.B přivítali spisovatele pana Miroslava Totu. Pan Tota dětem vyprávěl o svých spisovatelských začátcích, ukázal nám i svou úplně první knihu, ke  které se v etapách svého života několikrát vracel, doplňoval a nechal vydat v nové verzi. Zajímavé bylo i autorovo čtení příběhu "Jak jsem bruslil, padal a hned zase padal" z knihy "Jak jsem..." Pan Tota, který je zároveň i dědečkem jednoho z žáků naší třídy, napsal pro předškoláky a prvňáčky knihu " Písmenkoví kamarádi", která je vhodným doplňujícím učivem českého jazyka. V závěru besedy děti inspiroval k pisatelské tvorbě a připravil pro ně prázdnou knihu, která čeká na nápady dětí. Za čas věnovaný naší třídě 1.B panu Totovi moc děkujeme.

 

Žáci 1. B a Hana Hribová 

 

Březen - měsíc knihy


ikona článku

Podpora regionálnímu ovoci

Tvoření ve školní družině

Ve středu 13.3. proběhlo ve ŠD "Jablíčkové tvoření ". Vzdali jsme tak hold regionálnímu ovoci, které je dostupné všem. Každé oddělení mělo svůj program, zahrnující různé aktivity. Děti byly seznámeni s významem slova zdravá výživa, vitamíny, minerály, ale i rčení, básničky a písničky o jablkách. Proběhly i ochutnávky, zhotovování špízů, výroba malovaných jablíček s básničkou. Byl zdůrazněn význam pro zdraví a zodpovězeny dotazy dětí. Doufáme, že děti budou od toho dne vnímat, posuzovat a hlavně zařazovat jablka do svého jídelníčku ještě častěji nežli doposud. Vždyť se dozvěděly, že je to ovoce dlouhověkosti a proto bychom ho měli konzumovat denně.

Ada Chalupská

 

Podpora regionálnímu ovoci


ikona článku

Setkání s předškoláky

Podívejte se s předškolákem do naší školy

Setkání s předškoláky


ikona článku

Turnaj ve vybíjené

Žáci 4. ročníku zápasili ve vybíjené

Ve čtvrtek 14.3.2024 se naši žáci 4. tříd zúčastnili meziškolního tunaje ve vybíjené. Celkem se přihlásilo 16 družstev z celého okresu. Týmy byly smíšené, podmínkou byl alespoň jeden chlapec a jedna dívka v každém družstvu. Náš tým byl ojedinělý tím, že byl složen z 8 dívek a pouze 3 chlapců. 
Do skupinové fáze turnaje jsme vstoupili s velkým nasazením a svůj první zápas po výborném výkonu dotáhli do vítězného konce. Ve druhém utkání ve skupině jsme bohužel v prvním poločase začali chybovat a zbytečné ztráty míče soupeř trestal. Ve druhém poločase jsme naší hru zlepšili a po skvělé stíhací jízdě dotáhli zápas k remíze. Ve třetím a posledním utkání ve skupině jsme narazili na výborného soupeře. I přes to, že jsme skoro celý zápas tahali za kratší konec, se nám podařilo vydřít alespoň remízu.
Bohužel nás krátký herní výpadek v druhém zápase stál bod do tabulky, který byl nakonec rozhodující v tom, že v další fázi turnaje jsme již neměli šanci bojovat o ty nejvyšší příčky. 
V boji o umístění jsme sehráli další 3 utkání, ve kterých jsme vybojovali 2 vítězství a utrpěli 1 porážku. Celkově jsme tak v turnaji obsadili ve velké konkurenci výborné 6. místo.
 
Moc děkuji všem našim žákům za skvělou reprezentaci školy a předvedené sportovní výkony.
Marek Duben
 

ikona článku

Exkurze do Hvězdárny a planetária České Budějovice

Návštěva planetária

Dne 27. února se žáci 5.B a 5.C vypravili na exkurzi do Hvězdárny a planetária České Budějovice. Během dopoledne se ponořili do tajů vesmíru a objevili fascinující svět astronomie. Návštěva sálu planetária a kinosálu byla pro žáky skutečným zážitkem. Vzdělávací program je seznámil s objekty denního i nočního nebe – Sluncem, Měsícem, planetami, hvězdami a nejznámějšími souhvězdími. Díky simulaci umělé oblohy se naučili základní orientaci na noční obloze a získali tak cenný přehled o vesmírných objektech.
V kinosále hvězdárny shlédli žáci poutavé filmové pásmo s podrobným komentářem lektora. Kvalitní projekce a zasvěcený výklad jim umožnily lépe porozumět fascinujícím jevům ve vesmíru a prohloubit si tak znalosti v oblasti Sluneční soustavy. Exkurze do Hvězdárny a planetária České Budějovice se stala pro žáky nezapomenutelným zážitkem. Představa o nekonečném vesmíru je nadchla a podnítila jejich zájem o další poznávání tajemství vesmíru. Cestou zpět z hvězdárny si žáci ještě prohlédli historické památky a zajímavosti českobudějovického náměstí. Obdivovali Černou věž, Samsonovu kašnu a barokní domy s podloubími. Náměstí Přemysla Otakara II. je skutečným klenotem Českých Budějovic a pro žáky představovalo krásnou tečku za jejich exkurzí.

Plně nabití zážitky a novými poznatky se pak žáci vydali zpět domů.

Iva Hrušková

 

Exkurze do Hvězdárny a planetária České Budějovice

 

Exkurze do Hvězdárny a planetária České Budějovice


ikona článku

Kouzla kolem nás

U nás na škole máme kouzelnický kroužek

KOUZLA KOLEM NÁS - téma, které se žáci kouzelnického kroužku snažili zachytit na jejich originálních výtvorech.

 

Děkuji všem, kteří se zapojili.

Vojtěch Kulhavý, asistent pedagoga

 

Kouzla kolem nás

 

Kouzla kolem nás


ikona článku

Školní družina

Provoz o jarních prázdninách

Z důvodů nízkého počtu přihlášených žáků bude školní družina se souhlasem zřizovatele o jarních prázdninách uzavřena.


ikona článku

Taneční videoklip 4.B

pro Olympiádu dětí a mládeže

Naše škola se letos zapojila do čtyřkolové soutěže doprovodného programu k Olympiádě dětí a mládeže 2024 pro základní a střední školy Jihočeského kraje. Ve druhém kole měla každá zapojená škola natočit minutový taneční videoklip. Tohoto úkolu se za školu zhostila třída 4.B. Jak se jim to podařilo, posuďte sami. A nezapomeňte držet pěsti také v dalších kolech, kdy žáci z různých tříd budou vytvářet opičí dráhy a i vyrábět nejlepší fandítka. 

 

Sylva Peclinovská, 4.B


Taneční videoklip 4.B


ikona článku

Masopust u prvňáků

Jak si žáci užili masopust

Masopust držíme, nic se nevadíme pospolu.

Proč bychom se hádali,

když jsme se tak shledali, poznovu?

Proč bychom se hádali,

když jsme se tak shledali, poznovu?

 

A jak si masopustní rej užili žáci 1. B a 1. C ? Fotogalerie napoví.

 

Za první třídy Iva Randlíková, Hana Pavlišová a Hana Hribová

 

Masopust u prvňáků


ikona článku

Mladí producenti v 3. B

Hudební výchova ve třetí třídě

Kluci a holky ze 3. B si na hodině hudební výchovy vyzkoušeli, jaké to je nahrát si vlastní skladbu. Stačily jim zatím dvě hodiny. V první se seznámili s aplikací GarageBand, což je takové malé hudební studio. Vyzkoušeli si hraní na různé nástroje, učili se nahrávat a ukládat krátkou melodii a přidávat do své nahrávky další zvuky. Jelikož se děti velmi rychle zorientovaly v aplikaci, mohly druhou hodinu nahrát jednoduchou krátkou skladbu složenou alespoň ze tří nástrojů nebo doprovodných zvuků. Některé první pokusy mladých producentů můžete slyšet i vy v galerii

Třeťáci, fakt jste překvapili !!!

Hana Hribová

Mladí producenti v 3. B


ikona článku

Kouzelnický kroužek

U nás ve škole se čaruje

Kouzelnický kroužek odstartoval. S radostí a úsměvem na tváři se společně učíme kouzlit. Definice kroužku třemi slovy - zábava, kouzlení, zážitky! :)

Vojtěch Kulhavý, asistent pedagoga

 

Kouzelnický kroužek


ikona článku

Blíží se masopust

Příprava na masopustní průvod se 3.C

Město Planá nad Lužnicí děkuje žákům 3. C za výrobu masopustních ozdob. Koláče a jitrnice vypadají jako pravé !

Ozdobený vůz vyjede v sobotu 10.2.2024 v 10:00 hod. ze Strkova.

 

David Blažek a Jana Kalinová

Kultura Planá nad Lužnicí

 

Blíží se masopust


ikona článku

Vysvědčení v 1. ročníku

Fotografie z předání pololetního hodnocení v prvních třídách

1.A

Vysvědčení v 1. ročníku

1.B

Vysvědčení v 1. ročníku

 

1.C

Vysvědčení v 1. ročníku

 


ikona článku

Zdravá 5

Výukový program na prvním stupni

Předposlední únorový týden se na prvním stupni nesl ve znamení výukového programu Zdravé 5. Díky nadačnímu fondu Albert se žáci mohli seznámit se zásadami zdravého stravování.  V 1.a 2. třídách žáci zjistili co je to výživový talíř, co našemu tělu prospívá a co naopak škodí, jak moc zařadit zeleninu a ovoce, jak důležitý je spánek a pohyb na čerstvém vzduchu.  Źáci 3., 4. a 5. tříd si zahráli deskovou hru Obchod Zdravé 5, kde odpovídali na kvízové otázky a plnili praktické, zábavné úkoly. A to vše pod vedením lektorky Zdravé 5 Martiny Pejcharové.

Jak si naši žáci tento unikátní program užili se můžete podívat v galerii.

Martina Špičková

Zdravá 5


ikona článku

Winter Hockey Days 2024

Jedinečný hokejový turnaj u nás v Plané nad Lužnicí

Plánské kluziště již třetím rokem hostilo jedinečný hokejový turnaj hobby a mini týmů Winter Hockey Days 2024. Skvělou podívanou zajistily zápasy nadějných mladých hokejistů, hobby hráčů a bývalých profesionálních sportovců. Vše bylo doplněno doprovodným programem, soutěžemi, speciálními světelnými a pyro efekty, hudbou a velkoplošnou obrazovkou.

Za touto parádní atmosférou vyrazili i žáci naší školy. 

Třídy 3.A, 5.C a 5.B za výrazného fandění podpořily výhru domácího týmu HC Sokol Planá nad Lužnicí nad HC Predators Tábor, který tímto utkáním postoupil do semifinále a následně i do finále. Plánští borci po nájezdech skončili na skvělém druhém místě.

Žáci zažili jedinečnou atmosféru hokejového zápasu a svým hlasitým skandováním si dokonce zasloužili rozhovor s reportérem Českého rozhlasu Janem Kopřivou, který si můžete poslechnout v  tomto odkazu.

 

Jana Vorlová

 

Winter Hockey Days 2024


ikona článku

Lyžaři v Aprice

Fotoreportáž našich žáků na lyžích v Itálii

Lyžaři v Aprice


ikona článku

Lyžařský výcvik

7. ročník na horách

9.1.

Zdravíme z Tanvaldského Špičáku. Počasí nám prozatím přeje, ale sněhu by mohlo být určitě víc. V galerii najdete fotografie, podívejte se, jak se nám tu daří.

Jakub Drda

 

Lyžařský výcvik


ikona článku

Tři králové

Prvňáčci v kostele sv. Václava

V pátek 5.ledna jsme s prvními třídami navštívili kostel sv. Václava. Provedl nás  pan Martin Janovský. Prohlédli jsme si  Betlém, dozvěděli jsme se něco více o svátku Tří králů, viděli jsme zdobený oltář, seznámili  se s historií plánského kostela, vhodili si minci pro štěstí do sošky andělíčka. Pan Janovský trpělivě odpovídal na všechny naše otázky.  Na závěr návštěvy jsme si společně zazpívali koledu My tři králové. Více ve fotogalerii. 

třídní učitelky Iva Randlíková a Hana Hribová 

 

Tři králové


ikona článku

3D tisk

Vánoční práce ve 4. ročníku

Během několika odpolední v rámci třídního kroužku Hopík měli žáci 4.B možnost seznámit se s 3D tiskem. Na počítačích v mobilní učebně se učili malovat ve 3D a v posledních předvánočních týdnech pak své návrhy postupně tiskli na jedné ze školních 3D tiskáren. Vznikla tak celá řada přívěsků a vánočních ozdobiček, kterými žáci mohli obohatit vánoční nadílku svých blízkých.

Sylva Peclinovská

 

 


ikona článku

Vánoční pečení

5.C si umí zpestřit školní docházku

Letos se děti ze třídy 5.C v rámci předvánočního programu ponořily do vánočního kouzla tím nejchutnějším způsobem. Vytvořily si vlastní svět plný vůně a chutí, a to pečením vánoček a sladkých houstiček.

Předtím, než se začalo linout voňavé pečivo školní kuchyňkou, vypočítaly si děti v týmové spolupráci, kolik budou potřebovat surovin a financí pro své vánoční pečení, což přidalo kulinářskému dobrodružství ještě více kouzla. S hotovým rozpočtem a pečlivě zapsaným seznamem surovin se vydaly na nákup do místního obchodu, kde vybíraly kvalitní ingredience a učily se, jak rozumně nakládat s penězi. S nakoupenými surovinami se děti zabydlely ve školní kuchyňce. Společnými silami zhotovily podle receptu a daného postupu hned tři kynutá těsta. Pak následoval trénink, jak uplést vánočku ze šesti pramenů. S využitím provazů a tvárné modelíny získaly solidní základ pro následné kulinářské dovednosti. S nově nabytými zkušenostmi se pak s láskou pustily do vytváření voňavých vánočních pokladů a výsledek byl prostě skvělý. Kynuté těsto se měnilo v malé kousky umění, které po pečení zářily zlatavou barvou a voněly vánoční atmosférou.

Po úspěšném pečení se děti při páteční vánoční besídce shromáždily k poslednímu kroku - společné ochutnávce. Při tomto slavnostním okamžiku si také uvědomily, že jejich pečené poklady nejsou pouze produkt nákupního seznamu a receptu, nýbrž výsledek skvělé spolupráce.

Třída 5.C přeje krásné provoněné Vánoce a šťastný nový rok 2024.

Iva Hrušková, Hana Zvonařová

 

Vánoční pečení


ikona článku

Vánoční přání

Přání pohody o Vánocích a všeho dobrého v novém roce!

Vánoční přání


ikona článku

Kouzelnické vystoupení

Také se u Vás někdy dějí kouzla?

Vánoce jsou časem kouzel, tajemství, některé věci jako by byly mezi nebem a zemí... Jsem rád, že jsem mohl žákům naší školy očekávání nejkrásnějších svátků zpříjemnit. Přichystal jsem jim magickou hodinu plnou nejrůznějších iluzí, karetních triků a levitace. Kromě toho, že byly děti nadšené z kouzelnických triků, odnesly si také nějaké suvenýry z vystoupení.

Přeji všem, aby kouzelná atmosféra provázela nejen vaše vánoční svátky, ale i nový rok 2024.

asis. ped. Vojtěch Kulhavý

 

Kouzelnické vystoupení


ikona článku

První ročník v lese

Vánoční vycházka prvního ročníku

Posíláme drobný report z vycházky prvních tříd. Každá paní učitelka poslala kratičkou zprávu, přikládáme tedy všechny tři:

 

Děti z 1.A donesly dobroty zvířátkům do lesa. Poté se prošly cestou plnou andělů až k postavenému betlému. 

V tomto předvánočním čase jsme v 1.B nezapomněli ani na lesní zvířátka. Počasí bylo sice sychravé, ale to nás neodradilo od toho, abychom zašli do lesa za řekou a obdarovali také jejich malé obyvatele. Děti přinesly kaštany, žaludy, semínka, ořechy, jablka a mrkve a v lese pro zvířátka vytvořily potravinové srdce. 

20. prosince jsme se s 1. C vydali do plánského lesa na procházku. Vzali jsme s sebou také jablka, mrkev, kaštany a další dobroty pro lesní zvěř. Připravená "lesní hostina" vypadala krásně. Cestou zpět jsme zvládli mírné mrholení a vrátili se příjemně unavení a bohatší o dobrý skutek. 

paní učitelky

Jana Slunečková, Hana Hribová, Iva Randlíková

 

První ročník v lese

 


ikona článku

Školní časopis

Nové číslo školního časopisu

Školní časopis


ikona článku

Turnaj ve vybíjené

Vánoční utkání ve vybíjené mezi třetí a čtvrtou třídou

21. prosince se odehrál vánoční turnaj ve vybíjené mezi 3.A a 4.B, jehož hlavním rozhodčím byl pan učitel Duben. Přestože vyhrála 4. třída, třeťáci předvedli také skvělý výkon, neboť se na rozdíl od svých starších spolužáků učí vybíjenou teprve dva měsíce. 

Monika Leitnerová, tř. uč. 3.A

Turnaj ve vybíjené


ikona článku

Vánoční schody

Tradiční sportovní akce naší školy

Na startovní čáru se letos postavilo celkem 80 žáků v individuálních kategorií napříč všemi ročníky (3. - 9. třída). Největší zájem závodníků byl v 5. třídě, kde se zúčastnilo celkem 26 žáků. Mezi jednotlivci je nutné zmínit, že dosavadní rekordní čas Michal Šálek stlačil na hodnotu 8,31s.

Oblíbenou kategorii štafet, kde závodilo celkem 12 dvojic ovládla dvojice žákyň z 9. tříd - Anna Votrubová s Nikolou Šedivou. Divácky nejvíce atraktivní byla opět kategorie speciálních štafet, které se zúčastnilo i několik učitelů a zaměstnanců naší školy. 

Všem závodníkům i fanouškům děkujeme za předvedené výkony a výbornou diváckou kulisu. 

Sportu zdar i v novém roce - tělocvikáři

Jakub Drda a Marek Duben

 

VÝSLEDKY

 

Vánoční schody

 


ikona článku

Škola se srdcem na správném místě

Titul našich asistentů

Nedávno byla naše škola oslovena Asociací svazu výtvarných umění a Nadačním fondem ohrožených dětí s možností připojit se k projektu na podporu dětí v nesnázích. S velkým nadšením a srdcem pro dobro jsme se rozhodli přijmout výzvu a zapojit se do sbírky pro ty, kteří potřebují naši pomoc. Náš tým asistentů se spojil a připravil originální dárky pro děti, které jsou momentálně v obtížné životní situaci. Naše snaha nezůstala bez povšimnutí a jako poděkování jsme obdrželi ocenění ve formě samolepky se znakem "Škola se srdcem na správném místě".

Toto uznání nás velmi potěšilo a poskytuje nám další motivaci pokračovat v naší snaze pomáhat druhým.

za tým asistentů Martina Špičková

 

Škola se srdcem na správném místě  Škola se srdcem na správném místě  Škola se srdcem na správném místě

Škola se srdcem na správném místě


ikona článku

Medové vánoční tvoření se včelařem

Program pro čtvrtý ročník

Do čtvrtých ročníků zavítal včelař pan Miroslav Dvořák, nejen proto, aby se žáci dozvěděli něco z jeho řemesla, ale aby si společně s ním mohli také vyzkoušet, jak je možné využívat některé včelí produkty. Ve 4.A zkoušeli odlévat do forem voňavé svíčky ze včelího vosku a prováděli ochutnávku různých medů. 4.B zase provoněla školu vánočními medovými perníčky, které si žáci zkoušeli tvarovat pomocí dřevěných vyřezávaných forem tak, jak se perníky dělávaly před osmi sty lety, kdy se začala psát jejich historie. A perníky samozřejmě nejen pekli, ale i ochutnávali. Přičemž na ochutnávku byly hned tři druhy těst - tradiční perník, perník dle původní receptury a i tzv. springerle.

Sylva Peclinovská

Medové vánoční tvoření se včelařem

 


ikona článku

Turnaj ve florbalu

Dívky 8. a 9. ročníku v okresním kole soutěže

V minulém týdnu se dívky z naší školy zúčastnily okresního kola turnaje ve florbalu. Naše dívky odehrály své zápasy ve sportovní hale v Sezimově Ústí. Ve skupině se jim povedlo 2x suverénně zvítězit a jednou i přes velký útočný tlak remizovat. Tyto výsledky jim zajistily první místo ve skupině a boj o nejvyšší příčky v další fázi turnaje. I tam naše dívky herně dominovaly a po výhře v poměru 4:1 nad Gymnáziem Soběslav a 2:0 nad ZŠ Komenského Soběslav vybojovaly konečné první místo v turnaji. Obhájily tak loňské vítězství a zároveň mají možnost poprat se o účast v krajském kole. O to zabojují na jaře, kdy se utkají s vítězem turnaje ze Sportovní Haly Mír. Všem dívkám děkujeme za skvělou reprezentaci školy a budeme držet palce v boji o krajské kolo.

Marek Duben

 

Turnaj ve florbalu


ikona článku

Mikulášská laťka

Sportovní akce naší školy

Letošní 6. ročník závodu ve skoku vysokém přilákal 31 závodníků. Jako každý rok se závodilo ve dvou kategoriích podle věku - kategorie 6. - 7. ročníku a 8.- 9. ročníku. Největší konkurence byla k vidění v kategorii chlapci  8. a 9. ročníku. Suverénem  byl v této kategorii Filip Kobližka, který s čistým zápisem pokořil 160cm!!

VÝSLEDKY

Jakub Drda

 

Mikulášská laťka


ikona článku

Vánoční jarmark naší školy

Darování radosti pro dobrou věc

Blíží se Vánoce a naše škola se rozhodla přivítat tuto magickou dobu nezapomenutelným způsobem – Vánočním jarmarkem. Žáci naší školy se pustili do příprav s plným nasazením. Již týdny předem pracovali na výrobě vánočních dekorací, ozdob a drobných dárků, které pak mohli nabídnout návštěvníkům jarmarku. Každý stánek na jarmarku byl jako malá dílna plná kreativity a vánočního ducha.

V průběhu jarmarku nechyběla ani vánoční hudba. Žáci i učitelé se postavili na pódium a předvedli pěvecká vystoupení. Přítomní návštěvníci si mohli užívat vánočních koled a oblíbených vánočních písniček, které ladily s atmosférou tohoto krásného večera.

A co by to byl vánoční jarmark bez lahodných dobrot? Návštěvníci mohli ochutnat tradiční vánoční pochoutky, jako byl horký punč a voňavá kakao. Pro ty, kteří měli chuť na něco teplého a sytějšího, byly k dispozici párky v rohlíku a palačinky. Vůně se linula vzduchem a lákala návštěvníky k ochutnání těchto lahodných pochoutek. Tento vánoční jarmark se tak stal nejen příležitostí pro radostné setkání a vánoční nákupy, ale také pro sdílení lásky a péče s těmi, kteří to potřebují. Byl to večer, který nám připomněl pravý význam Vánoc – darovat radost a podporu těm, kdo jsou v nouzi.

 

Martina Špičková

 

Vánoční jarmark naší školy


ikona článku

Mikuláš s čerty

Fotoreport školní akce

Podívejte se na fotografie návštěvy Mikuláše u nás ve škole:

 

Mikuláš s čerty


ikona článku

Listopad ve 4.B

Výuka ve 4.B

V listopadu do 4.B již po několikáté zavítal lektor z programu Cassiopea a tentokrát se žáci zabývali tématem Čas. Tento program tak krásně navázal na hodiny Člověk a jeho svět, jejichž hlavní náplní bylo seznamování se s životem v pravěku. 

Kromě toho, že si žáci připomněli některé dinosaury na základě jejich živé ukázky????(pozn. žádný žák a ani učitel nebyl při výuce sněden), tak se hodně zaměřili především na počátky historie člověka.

Pomocí encyklopedií, videoukázek z dětských pořadů, hledání informací na internetu, ale i příběhů z knih žáci zjištovali, jak lidé v pravěku žili, co jedli, co dokázali vytvořit a i jak se jejich život proměňoval. V průběhu měsíce tak žákům prostupně vznikaly Lapbooky, které se pak dále učili využívat pro své učení.

Další fotografie, ukázky toho, co jsme zažili, či návrhy na četbu k tématu je možné najít v Kronice třídy pod listopadem.

 

odkaz na kroniku: https://sites.google.com/zsplana.cz/kronika4b/dom%C5%AF

 

 

odkaz na fotografie

https://photos.app.goo.gl/RU6FF66oyGg6QTX8A

 

Sylva Peclinovská


ikona článku

Předškoláci ve škole

Prvňáci předškolákům- spolupráce s MŠ

Ve třídě 1.A jsme si pro kamarády ze školky připravili grafomoto kruháček. Žáci z 1.A se rozdělili do dvojic a každá dvojice pracovala s jedním kamarádem ze školky. Společně si prošli všechna připravená stanoviště. Přirozeným učením od starších dětí si tak mladší děti vyzkoušely různá grafomorická cvičení, cvičení na rozvoj předmatematických dovedností a také si vyrobily malý dárek.

V 1. B na předškoláčky čekaly hudební radovánky. Pohybový doprovod písně "Kaštany", rytmické doprovody říkadel s bobotubes (perkusní hrací roury), hudební hádanky. Společně jsme se naučili říkadlo  "Olda a Leopold", které jsme doprovodili dramatizací s prádelní gumou. V druhé části hodiny naši prvňáčci pomohli dětem z MŠ při výrobě andílka.

15. a 22. listopadu jsme v 1.C přivítali předškoláky z MŠ Pohádka. Po úvodním seznámení se s dětmi proběhly společné aktivity. Naučili jsme se novou básničku, zkoušeli jsme poznávat některá písmenka a číslice,  zazpívali si několik lidových písní a také jsme vyzkoušeli jednoduché psací prvky na velký arch papíru. 

V závěru si děti na památku vyrobily maňáska čerta. Společně strávený čas rychle utekl a byl zakončený prohlídkou školy. Děti tak měly možnost nahlédnout do školní družiny, tělocvičny nebo jídelny. 

Děkujeme za návštěvu!

Třídní učitelky prvního ročníku

 

Předškoláci ve škole

 

 

 


ikona článku

Slabikáře v 1. B

Jak se učí v 1.B

Úterý 28. 11. 2023 bylo ve znamení her. Děti se rozdělily do tří skupinek a každá pak plnila úkoly, např. bludiště s písmenky, běhací opis slov s Ufíky, hádej první písmeno ve slově, hádanky se slovy. Část dne jsme soutěžili i na hřišti, na kterém děti tvořily písmenka vlastními těly. A byl čas i na závody. Za každou splněnou disciplínu skupina obdržela jedno písmenko. S malou nápovědou pak všichni složili slovo SLABIKÁŘ. Po návratu děti čekalo ve třídě překvapení, zlatý poklad plný nových slabikářů. To bude čteníčko.

Více napoví fotogalerie.

Děti z 1. B, V. Holická a H. Hribová

 

Slabikáře v 1. B


ikona článku

Školní jarmark

Program vánočního jarmarku

Školní jarmark


ikona článku

Logická olympiáda

Úspěch v krajském kole

Děkujeme za reprezentaci v krajském kole soutěže Logická olympiáda žákovi 5.A Jakubovi Nehonskému. V letošním roce se této akce zúčastnilo více než 100 tisíc dětí. Kvalifikovat se mezi nejlepší soutěžící v kraji je obrovský úspěch, natož získat mezi nimi krásné 6. místo!

Jakube, gratulujeme!

Logická olympiáda

 


ikona článku

Stávka

Informace ke stávce 27. 11.

Vážení rodiče,

vzhledem k tomu, že téměř 90 % pedagogických i nepedagogických zaměstnanců naší školy vstoupí v pondělí 27. listopadu 2023 do jednodenní stávky, jsme nuceni přistoupit na omezený provoz školy. Jelikož však víme, že mnohým rodičům dětí by zajištění pobytu v domácím prostředí přivodilo velké komplikace, rozhodli jsme se, že se pokusíme v tomto omezeném provozu vykonávat činnost školní družiny alespoň pro žáky nižších tříd 1. stupně.

Po jednání se zřizovatelem školy, městem Planá nad Lužnicí, bych Vás rád požádal o spolupráci. Vzhledem k tomu, že budeme schopni zajistit činnost školní družiny jen pro přibližně 90 dětí, nabízíme prioritně hlídání rodičům žáků nižších tříd 1. stupně v době od 6.00 do 16.30 hod. Ty tedy prosím, aby nejpozději do čtvrtka 23. 11. kontaktovali přes Komens třídní učitele a sdělili jim, že jejich dítě bude v pondělí 27. 11. ve škole, příp. v jakém časovém úseku. V případě, že by zájem rodičů výrazně překročil kapacitu, kterou jsme schopni zajistit, byli bychom nuceni vzhledem k bezpečnosti a ochraně zdraví dětí školu uzavřít.

Neboť jsou ve stávce i všechny pracovnice školní jídelny, nebudou připravovány svačinky, ale naše škola ze zákona zajistí pro děti pobývající ve škole oběd formou studeného balíčku. Dětem, které ve škole nebudou (platí i pro žáky 2. stupně), odhlásí oběd hromadně vedoucí školní kuchyně.

Je mi jasné, že nastalá situace netěší ani jednu ze zúčastněných stran, ale pevně věřím, že dopis stávkového výboru, který předcházel tomuto mému sdělení, Vám ozřejmil neutěšenou situaci financování školství a že budete i nadále naši školu podporovat.
Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, který se bude týkat organizace pondělního chodu školy, rád Vám na něj odpovím.

Přeji krásný den.
Mgr. Pavel Grenar

__________________________________________________________

Zpráva stávkového výboru:

Vážení rodiče,

jistě jste v médiích poslední dobou zaregistrovali, že MŠMT chystá mnohé změny, které jsou z našeho pohledu bohužel pro školství vesměs negativní. Velmi diskutovanými jsou platy učitelů, které však nejsou primárním důvodem stávky. I proto bychom se s vámi chtěli podělit o to, co by připravované změny způsobily konkrétně na naší škole a proti čemu byla vyhlášena výstražná jednodenní stávka. Ve stručnosti jde o snižování výdajů na školství, které by nesporně negativně ovlivnilo kvalitu vzdělávání dětí. Předmětem stávky jsou zejména následující body, které níže rozvedeme:

● snížení maximálního počtu hodin, které může škola použít pro výuku, tedy omezení výuky ve skupinách (např. na jazyky), rušení tandemové výuky a povinně volitelných předmětů
● nedostatečné zajištění finančních prostředků na nepedagogické pracovníky (např. kuchařky, uklízečky, školníky) a neučitelské pedagogické profese (např. školní psychology),
● omezení finančních prostředků na asistenty pedagoga,
● omezení financí na ostatní neinvestiční výdaje (ONIV) sloužících mimo jiné k pořizování učebnic a pomůcek pro vzdělávání.

Prvním chystaným opatřením MŠMT je snížení maximálního počtu vyučovaných hodin. Před několika lety ministerstvo s velkou slávou provedlo reformu financování přes tzv. PHmax, který byl pro školy našeho typu nastaven velmi příznivě. Umožňuje nám totiž například učit cizí jazyky v co nejméně početných skupinách, využívat tandemovou výuku např. v informatice a nabízet povinně volitelné předměty. Naše škola tedy v posledních letech dělala maximum proto, aby se dětem těmito způsoby dostalo individuálního přístupu, protože takto organizovanou výuku vidíme jako velmi smysluplnou a pro učení dětí bezpochyby prospěšnou. Ve výsledku ale hrozí, že budeme nuceni mnohé z těchto nastavených parametrů zrušit a od příštího školního roku by byl s půlením hodin i tandemovou výukou konec. O tom, že se tak výrazně zhorší kvalita výuky, asi nemusíme nikoho přesvědčovat. Tento nesystémový krok má ještě daleko větší dopady na středních školách, kam budou v příštích letech mířit kroky vašich dětí, a kde se doposud skrze volitelné předměty mohli studenti lépe připravovat na budoucí povolání.

Druhým opatřením je faktické snížení platů nepedagogických pracovníků, tedy kuchařek, uklízeček a školníků a redukce počtu míst těchto pracovníků ve školách. Abyste měli představu – ve škole jsme všichni placeni podle tabulek nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Paní uklízečky a paní kuchařky jsou zařazeny ve druhé, resp. v páté platové třídě. V nejvyšším stupni své třídy si tedy paní uklízečka pracující na plný úvazek vydělá necelých 19 000 Kč hrubého. Možná víte, že škola neustále hledá zaměstnance na tyto finančně podhodnocené pozice, které chce teď MŠMT ještě zredukovat. Je otázkou, zda by škola byla schopna za takových platových podmínek zabezpečit plný chod školy v následujících letech, například dostupnost a kvalitu školního stravování.

Třetím plánovaným opatřením je snížení počtu asistentů pedagoga ve školách. Po zavedení inkluze byly školy ubezpečovány, že se jim dostane finanční a personální podpory. Nyní jsme v situaci, kdy každým rokem rapidně přibývá počet dětí, kterým pedagogicko- psychologické poradny navrhují pomoc asistenta pedagoga. V naší škole nyní působí již 11 asistentů a lze očekávat, že v následujících letech vzroste počet žáků, kteří tuto pomoc budou potřebovat. Podle plánovaného opatření MŠMT, které má platit od ledna 2025, se má výrazně snížit počet asistentů, což by ohrozilo společné vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Každý asistent bude mít na starost několik dětí a jistě si dokážete představit, jak může taková péče v praxi vypadat. Se situací se budou vypořádávat učitelé, neboť čas, který budou muset věnovat těmto žákům, bude logicky i při nejlepší snaze chybět na práci s ostatními žáky.

Všichni víme, že neprožíváme ekonomicky ani společensky jednoduché roky. Myslíme si, že cesta ven z krize by měla směřovat přes kvalitní školství. Toho nedocílíme cestou nekoncepčních škrtů a změn. Předložený návrh ministerstva je likvidační, jde proti Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+, a je neférový, protože na změny nejvíce doplatí aktivní školy, které využily dosavadní možnosti financování, k čemuž byly vyzývány. Za posledních 20 let je to určitě nejzásadnější negativní zásah do vzdělávání. Proto jsme se rozhodli připojit ke stávce, kterou avizují školské odbory na 27. listopadu 2023. Nikdy jsme nebyli zastánci této cesty, ale tentokrát nás nenapadá, jak jinak dát vládě jasně najevo, že tudy cesta nevede.

Vážení rodiče, víme, že vám omezeným chodem školy zkomplikujeme situaci, ale věříme, že nyní chápete, proč to musíme udělat. Chceme zabránit celkovému snižování výdajů na vzdělávání. Nebudeme se prát za sebe, budeme bojovat za možnost kvalitního vzdělání pro vaše děti. Vždyť děti jsou budoucnost nás všech. Tento názor aktivně podpořilo 90 % zaměstnanců školy. Stávku jsme oznámili řediteli školy, který vás bude včas informovat o provozu školy v den stávky. Děkujeme za pochopení.

Stávkový výbor
Mgr. Lukáš Sedláček, Mgr. Marek Duben, Mgr. Aneta Pilíková


ikona článku

Talent roku 2023

Slavnostní vyhlášení soutěže

Na soutěži Talent roku 2023 měla naše škola zastoupení v trojici žáků – Adéle Hadvičákové z 8.A, Mikuláši Zavadilovi ze 7.B a Beatě Marešové z 6.A, která ve velké konkurenci získala 2. místo ve sportovní kategorii žáků do ukončení 9. ročníku. Všem nominantům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a Beátě gratulujeme k výbornému umístění na prestižní soutěži!

 

Více informací naleznete na webu města Tábor.

Martin Koukal

 

Talent roku 2023


ikona článku

Písmenka jsou všude

Akce v 1. C

Tento týden jsme s dětmi z 1.C četli, malovali, stříhali, lepili, zpívali a porovnávali všechna naše dosud probraná písmenka. A protože opakování není nikdy dost, využili jsme k tomu nejen hodinu českého jazyka, ale i matematiky, pracovních činností nebo výtvarné a hudební výchovy.

Zjistili jsme, že abeceda není žádná věda a už se těšíme na další společné poznávání nových písmenek.

Mgr. Iva Randlíková

 

Písmenka jsou všude

 


ikona článku

Vánoční jarmark

Pozvánka na letošní vánoční školní akci

Vánoční jarmark


ikona článku

Rybářský kroužek

Škola u řeky má své výhody

V letošním školním roce byl na naší škole nově otevřen rybářský kroužek. Do kroužku se přihlásilo celkem 15 žáků, kteří se scházeli jednou týdně ve venkovní učebně naší školy. Minulý týden skončila podzimní část kroužku, která byla věnována přívlači, což je rybolovná technika, která si zejména v posledních letech získala velkou oblibu mezi mladými rybáři, a to především díky své akčnosti. Neustálé změny místa, široká paleta umělých nástrah a také změny vedení nástrah tak, aby došlo k přelstění dravého predátora pod vodní hladinou, vyžaduje velkou kreativitu rybáře. 

V rámci kroužku jsme navštívili revír, který je naší škole nejblíže, tedy Lužnici 6. V tomto hojně prochytávaném úseku řeky bylo potřeba velkého úsilí a také trochu rybářského štěstí k chycení nějakého dravce. I přes počáteční nezdary se nakonec úspěch dostavil v podobě několika hezkých úlovků, které se povedlo zároveň zdokumentovat, což si můžete prohlédnout v galerii. 
Doufejme, že nadšení našim mladým rybářům vydrží. Přes zimu necháme ryby odpočívat a budeme netrpělivě vyhlížet jarní měsíce, kdy se opět začneme společně scházet u naší oblíbené řeky. V jarní etapě rybářského kroužku se budeme věnovat lovu na položenou a plavanou.
 
Petrův zdar!
Marek Duben
 

ikona článku

Tématický den

Výuka v 5. ročníku na téma chytrá domácnost

Žáci pátých ročníků si v průběhu tématického dne o Chytré domácnosti připomněli, jak v domácnostech nejlépe třídit odpad, jak nakupovat bez zbytečných obalů. Zjistili, jak pracuje čistička odpadních vod a vyrobili si ekologický dezinfekční prostředek. Tématický den byl velmi zajímavý a již se těšíme na další jarní program, který pro nás připravuje společnost Cassiopea z Českých Budějovic.

Libuše Kordinová

 


ikona článku

Mezinárodní spolupráce

Projekt Záložka do knih spojuje školy

Letos se naši žáci poprvé zapojili do mezinárodního projektu Záložka do knih spojuje školy. Tuto akci pořádá slovenský Národný inštitút vzdelávania a mládeže ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně již od roku 2009 a cílem tohoto projektu je jednak motivace žáků k četbě a hlavně navázání spolupráce mezi českými a slovenskými základními školami a víceletými gymnázii.

Celkem se přihláslo 1154 škol a organizátoři pak vylosovali dvojice škol tak, aby  přibližně odpovídal věk a počet přihlášených dětí. Pak následovala  několikahodinová práce na samotných záložkách, která probíhala převážně při hodinách literatury, slohu nebo výtvarné výchovy, ale řada žáků si práci odnesla domů a pak donesla hotové výtvory do školy. Nebylo ale možné vyrobit jen tak nějakou záložku. Základním tématem byl Inspirující svět pohádek, básní a příběhů. Děti většinou malovaly, ale některé zvolily i formu koláže. Při práci se také hodně povídalo o knihách, které si děti jako zdroj své inspirace vybraly. Na druhou stranu záložky bylo možné napsat například citát z knihy, informaci o autorovi, nějaký osobní vzkaz nebo třeba předat kontakt na sebe. 

Hotové záložky byly spolu s propagačními materiály o naší obci a škole odeslány na vylosovanou školu, což pro nás je Základná a materská škola Zázrivá v okrese Žilina.

Do tohoto projektu se zapojili žáci šestého a sedmého ročníku se svými češtináři Pavlou Marešovou a Lukášem Sedláčkem a všichni již netrpělivě čekají na zásilku se záložkami od slovenských kamarádů.

Pavla Marešová

Mezinárodní spolupráce


ikona článku

Projekty ve 4.B

Netradiční výuka ve 4.B

První podzimní měsíce byly ve 4. B znamením několika projektů.

V září šlo především o téma Čas, během něhož si žáci nejen opakovali určování času, ale zabývali se i otázkou, jak se čas měřil v historii a s jakou přesností ho lidé dříve potřebovali měřit. V souvislosti s časem a s historií nebylo možné opomenout ani naši významnou kulturní památku, a to Pražský orloj na Staroměstském náměstí v Praze. V rámci etické výchovy žáci zkoumali postavy na orloji na základě jejich ctností nebo neřestí, které symbolizují, a v ČajSu zase způsoby zachycení času na Astrolábu a kalendářní desce. Společně sledovali online přenos ze Staroměstského náměstí a nakonec si pohyb apoštolů ve třídě i zdramatizovali. V matematice se zase opakovalo rýsování kružnic různých velikostí a v třídním kroužku Hopík tuto dovednost rozšířili o konstrukci kružnic pomocí robotické pomůcky Blue-bot nebo napnutým provázkem. Výsledkem bylo vytvoření vlastního třídního kalendária po vzoru Josefa Mánesa.

V říjnu se již žáci ponořili plně do historie, a to hned do počátků vývoje života na naší planetě. Vznikla tak obří rekonstrukce neznámého dinosaura na základě objeveného deníku ve sklepení školy při Noci s Andersenem na konci loňského školního roku. V rámci tohoto projektu se žáci učili pracovat mezipředmětově, kdy došlo k propojení české jazyka (práce s uměleckým textem v podobě deníkových záznamů) a předmětu člověk a jeho svět při studování charakteristických znaků různých forem života v závislosti na jejich různých potravinových nárocích. Všechny nabyté zkušenosti směřovaly k složení obřího dinosaura, který nyní vévodí nástěnce u třídy a jež byl zcela příznačné žáky jednohlasně pojmenován Špekosaurus.

Nyní zkoumání historie pokračuje v tvorbě Lapbooků, které mapují počátky vývoje člověka.

Videa a fotografie z projektů i z dalších akcí, které 4. B realizuje, jsou k nahlédnutí na třídních webových stránkách 4.B

 

Sylva Peclinovská, třídní 4.B

 

Projekty ve 4.B

 


ikona článku

Výstava v knihovně

Výstava ke 100. výročí založení knihovny v Plané

Celé září se žáci věnovali  výtvarné práci pod tématem RECYKLITERATURA a připravovali se na společnou výstavu ke 100. výročí založení knihovny v Plané.  Děti při hodinách výtvarné výchovy zpracovávaly vyřazené knihy a časopisy, dávaly jim šanci se znovu nadechnout a promluvit k veřejnosti prostřednictvím jejich žákovské tvorby. Z listů starých knih vylétli ptáci a motýli poskládané formou japonského umění origami nebo z původních textů vznikaly nové proklamace a vzkazy doprovázené kresbou ve stylu Black poetry. Barevné časopisy žáci zase využili k nápaditým kolážím inspirovaných oblíbeným dadaismem. Žáci nejen poskytli svá díla, ale významně se podíleli na celkové přípravě a instalaci. 

Veronika Drdáková
 
Výstava v knihovně

ikona článku

Přírodní mandaly

Výtvarná výchova u nás ve škole

Při hodinách výtvarné výchovy jsme využili barevného podzimu, jeho posledních slunečných teplých dnů a vyrazili jsme se žáky na sběr přírodnin.  Široká podzimní paleta barev nabízená přírodou nás motivovala k experimentálnímu řazení a seskupování spadaných listů a plodů. V týmech pod rukama žáků vznikaly rozmanité mandaly, které si k nám svoji cestu našly z východní kultury. V indických náboženstvích mandaly často symbolizují vesmír, často nacházejí své uplatnění při rituálech a meditacích. Protože se jednalo o pomíjivou krásu landartu, zaznamenávali žáci své práce i do digitální podoby. Společně uvažovali, jak zaznamenané obrazce a vzory využit v dalším užitém umění, designu a tiskovinách. Výsledky tvorby šestých tříd se nezadaly s artefakty starších žáků. Můžete se přesvědčit sami v naší galerii. 

Veronika Drdáková

 

Přírodní mandaly


ikona článku

Den stromů, bubnovačka

Akce ŠK

20. října proběhly ve školním klubu hned dvě akce. Den stromů jsme oslavili tvořením a v klubu vznikl nádherný strom, plný speciálních listů. "Bubnovačka" - happening, který poukazuje na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Bubnováním jsme dali symbolicky hlas týraným dětem. Jak se tvoření a bubnování povedlo, si můžete prohlédnout v galerii.

za školní klub Martina Špičková

 


ikona článku

Kdo snědl zelí?

Výuka v 1.B

Tak na tuto otázku hledaly děti z 1. B odpověď celý týden. Pomohla jim rodina Zelníčkova. V podezření byla kočka, pes, ale i králík a zajíci. K tradicím podzimu neodmyslitelně patří sklizeň zelí a jeho následné nakládání na zimu. Zelí nás provázelo na každém kroku - naučili jsme se píseň Halí, belí, kdo snědl zelí - s pohybovým doprovodem, v češtině nás čekala skládačka na motivy písně Šla Nanynka do zelí, při výtvarné výchově si děti vyzkoušely tiskat s plátky zelí, zahrály si i na malé chemiky a provedly pokusy s vývarem z červeného zelí. Náš projekt jsme zakončili jak jinak než strouháním, ochutnáváním a nakládáním čerstvého zelí. A jestli se vše podaří, za 6 neděl si pochutnáme. 

Více už napoví fotogalerie.

 

Děti z 1. B, Veronika Holická a Hana Hribová

 

Kdo snědl zelí?


ikona článku

Papučový den

Akce školního klubu

Dne 11.10.2023 jsme slavili Papučový den, do něhož se tento rok zapojil nejen školní klub, ale také školní družina a třídy prvního stupně. Jediným cílem tohoto dne je vyjádřit podporu hospicové péči v České republice. Letos jsme pro Jordánský hospic vytvořili malované kamínky, na jejichž tvorbě se podílela i školní družina a kroužek Hopík. Měli jsme také možnost setkat se ve školním klubu s paní Monikou Hronovou, která nám vyprávěla o činnosti Jordánského hospicu a přijala kamínky od našich žáků.

Děkujeme všem, kteří se k nám tento rok připojili.

za školní klub Martina Špičková

 

Papučový den


ikona článku

Setkání rodičů a prvňáčků u řeky

Tradiční akce u řeky

V úterý 3. 10. 2023 připravili učitelé prvního stupně pro naše prvňáčky zábavné odpoledne. Na úvod si děti zazpívaly píseň "Teta Kleopatra" za kytarového doprovodu. Děti pak dostaly záznamovou kartu a vydaly se spolu s rodiči a sourozenci plnit úkoly na jednotlivá stanoviště. Připravena byla sportovní, hudební, vědomostní nebo zkouška zručnosti. V závěru nastal čas i na hledání pokladu. 

Počasí nám přálo a k dobré náladě přispělo i Občerstvení u sauny. Děkujeme.

Další momenty z akce ve fotogalerii.

 

za 1. ročník Mgr. Hana Hribová

 

Setkání rodičů a prvňáčků u řeky


ikona článku

Naši prvňáci

Začátek školního roku v prvním ročníku

V letošním školním roce přivítala naše škola celkem 57 nových žáčků - prvňáčků. Mohli jsme tak otevřít tři první třídy. Prvňáčky do školy doprovodili jejich rodiče, sourozenci, babičky a dědečkové. Ve třídách je pak přivítaly paní učitelky; v 1. A - Mgr. Jana Slunečková, v 1. B - Mgr. Hana Hribová a v 1. C - Mgr. Iva Randlíková.

První školní den do tříd zavítali i starosta města pan Jiří Rangl a ředitel školy Mgr. Pavel Grenar. Slíbili podporu nejen dětem, ale i rodičům při vzdělávání jejich dětí.

Pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami budou nápomocny dvě paní asistentky - Martina Špičková a Mgr. Veronika Holická. Odpoledne mohou děti navštěvovat školní družinu. Paní vychovatelky Martina Žáčková, Hana Pavlišová a Bc. Hana Kisby si pro ně připravují pestrý program.

Popřejme tedy našim prvňáčkům zdárný start a hodně štěstí a pohody ve škole.

Mgr. Hana Hribová

Prvňáci ve škole

Prvňáci ve škole

Prvňáci ve škole

 

Prvňáci ve škole

 

Další fotografie z 1. dne ve škole zde.


ikona článku

Drakiáda

Akce školní družiny

Ve středu 27. září se k radosti všech přihlížejících vzneslo k oblakům mnoho draků, zástupců šesti oddělení školní družiny, a to v rámci každoroční oslavy podzimu, kterou je drakiáda. Louka za sběrným dvorem se na chvíli proměnila ve vzletovou a zároveň přistávací plochu barevných větroplachů. Foukalo nám tak akorát, napnuté šňůrky šly dětem z ruky do ruky a zpátky do družiny jsme se vraceli nadšeni a příjemně unaveni. Bylo to jedno prima odpoledne strávené v jedné prima školní družině a už teď se společně těšíme na to další .

Za ŠD Pavel Holkup

 

Drakiáda


ikona článku

Přespolní běh

Úspěchy našich žáků ve sportovní soutěži

Ve středu 27.9. se naši žáci zúčastnili okresního kola v přespolním běhu. Ve velké konkurenci závodníků všech škol se dokázal individuálně prosadit Mikuláš Zavadil, který obsadil parádní 2. místo. Stejně úspěšní byli i naši nejstarší chlapci (8. a 9. třída), kteří o jeden bod uhájili 2. místo v soutěži družstev. Všem atletům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Jakub Drda

Přespolní běh


ikona článku

Vávrovka pro šesťáky

Adaptační kurz na Vávrovce třídy 6.B – 24. - 26.9.2023

I v letošním školním roce se vydali žáci za doprovodu pedagogických pracovníků na dvoudenní adaptační kurz na „Vávrovku“. Po příjezdu vlakem do stanice Doňov čekala na děti už první aktivita zvaná lovci podpisů. Následovalo ještě devět aktivit rozvržené po celou dobu pobytu, které si děti oblíbily či je v závěru ohodnotily podle svého uvážení. Aktivity byly vedeny profesionálními instruktory a byly zaměřeny např. na rychlost, logiku, pohotovost, matematiku, spolupráci v týmu nebo na podporu mezi jeho členy. Děti hrály Člověče, nezlob se, seznámily se s jednotlivými povoláními jako např. policista, převozník či prodejce motorových paliv. Asi nejtěžším úkolem bylo se naučit co nejvíce básniček zpaměti. Poslední den také psaly děti i panu řediteli SMS zprávu, jak se mají na "Vávrovce". Den byl rozvržen na dopolední a odpolední blok, děti měly v průběhu dne snídani, přesnídávku, oběd, svačinu a večeři. V pondělí večer se konal i táborák u ohně, kde si děti mohly zazpívat známé písničky. Počasí bylo nádherné. Na závěr pobytu následovala zpětná vazba od všech účastníků tohoto kurzu.

Děkujeme velice instruktorům za profesionální organizaci a doufáme, že se dětem pobyt líbil.

Ivo Drahota

Kateřina Navrátilová

 

Vávrovka pro šesťáky

 

 


ikona článku

Grafomotorická cvičení

Výuka v 1.A

Na žáky 1.A čekalo dnes velké překvapení, jako rozcvičku jsme zařadili grafomotorické cvičení. Celkem devět stanovišť a na každém trénink jiných grafomotorických dovedností. Grafomotorické cviky jsou velmi důležité pro nácvik psaní. Jak to dětem šlo se můžete podívat v galerii.

 

Grafomotorická cvičení


ikona článku

Divadlo ve školní družině.

O NENASYTNÉM HLTOUNOVI ANEB KOBLÍŽKU, JÁ TĚ SNÍM.

Dne 20.9. 2023 nás ve školní družině navštívilo Divadlo Kolem s vtipnou pohádkou plnou humoru. Byla to pohádka o dědečkovi, který babičce vůbec s ničím nepomáhal a dokonce snědl i jejich společný koblížek.

Nakonec se ale napravil a slíbil, že už bude babičce pomáhat.

 

Hana Pavlišová

 

Divadlo ve školní družině.


ikona článku

Letní příměstský tábor

Fotografie z letního příměstského tábora

V srpnu se na naší škole uskutečnil příměstský tábor. Celý týden se nesl ve znamení lidských smyslů. Děti si tvořily deníky, kam zaznamenávaly svoje zážitky. Užili jsem si společně spoustu her, vycházek, aktivit a smíchu.

Podívejte se do galerie :o)

 

Letní příměstský tábor


ikona článku

Zahájení školního roku

Fotoreportáž z 1. ročníku

Vážení rodiče,

 podívejte se na fotorerportáž z prvního dne ve škole našich prvňáků.

 

Zahájení školního roku

 


ikona článku

Rozvrh hodin

Školní rozvrh hodin pro jednotlivé třídy na školní rok 2023/2024.

Vážení rodiče,

zde jsou připraveny k nahlédnutí připravované rozvrhy tříd na školní rok 2023/2024.


ikona článku

Školní akademie

Fotografie závěru letošního roku

Podívejte se na fotografie z akce, kterou již tradičně zajišťují žáci 9. ročníku se svými třídními učitelkami. Díky všem, kteří se podíleli na přípravě a účinkování!

 

Školní akademie


ikona článku

Hasiči v naší ŠD

Program pro naše žáky.

Poslední celodružinová akce v tomto školním roce byla zcela pod taktovkou plánských hasičů. Děti si mohly nejen prohlédnout velké hasičské auto, které nám “přistálo” přímo pod družinovými okny, ale také si vyzkoušet spoustu užitečných věcí, nezbytných při zásahu. Počasí nám přálo, a tak se všichni malí, toho času hasiči :-) s velkou chutí střídali i v práci s opravdovou hadicí... proudnicí. Součástí celého programu bylo i stanoviště první pomoci, kde se z malých hasičů stali rázem záchranáři. Děti si poutavou formou teoreticky i prakticky cvičily všechno podstatné k záchraně lidského života. Pod odborným dohledem např. vyhodnocovaly stav zraněné osoby, pomyslně volaly na zdravotnické operační středisko, do příjezdu lékaře masírovaly srdce figuríny apod. Na vlastní oči i kůži jsme se všichni přesvědčili o tom, jak důležité je být připraven na neočekávanou událost a umět ji adekvátně řešit. Chtěli bychom poděkovat hasičům z Plané nad Lužnicí za čas, který nám věnovali a hravou, dětem blízkou formou obohatili jejich znalosti v této oblasti.


Bylo to další prima strávené odpoledne v jedné prima školní družině :-).
Za kolektiv vychovatelů,
Hana Kisby

 

Hasiči v naší ŠD


ikona článku

Loučení ve školní družině

Pouštění přání po vodě

Dnešní den v družině jsme zakončili vypuštěním lodiček s prázdninovým přáním. Děti si vyrobily lodičky, na plachty napsaly své prázdninové přání. A lodičky poslaly po proudu řeky vstříc prázdninovým dobrodružstvím. Pevně věříme, že lodičky doplují a dětem se jejich přání vyplní.


Za ŠD Pavel Holkup.

 


ikona článku

Atletický přebor Táborska

Zasloužené medaile pro naše žáky

V minulém týdnu se naši žáci reprezentovali školu na Atletickém přeboru Táborska.

Naši nadějní sportovci předvedli skvělé výkony a několik z nich si odvezlo zasloužené medaile.

V celkových výsledcích všech škol jsme se také rozhodně neztratili :

 

1. stupeň - 5. místo z 27 škol 

2. stupeň - 8. místo z 23 škol 

 

Všem sportovcům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme krásné prázdniny.

Jakub Drda, Marek Duben

 

Atletický přebor Táborska


ikona článku

Výlet do ZOO

Výlet páťáků do ZOO Praha

Dne 20. 6. vyrazily třídy 5. A a 5. B do zoologické zahrady do Prahy. ZOO byla tak veliká, že jsme ji nestihli ani celou projít. Obdivovali jsme různá zvířata a četli jsme si o nich zajímavosti. Nesmělo chybět ani zakoupení suvenýrů. Výlet se velice vydařil. Více napoví fotografie.

Za páté třídy zapsala Marie Leitnerová

 

Výlet do ZOO


ikona článku

Khaita

Taneční vystoupení kroužku tance

Druhou červnovou středu se ve farské zahradě uskutečnilo taneční vystoupení kroužku Khaita tanců. Na vystoupení se děti připravovaly téměř celý školní rok a tak se těšily, až budou moci svým nejbližším předvést, co se naučily. Počasí nám přálo a farská zahrada nás přivítala s otevřenou náručí. Nejprve jsme s dětmi připravili posezení a poté jsme již natěšeně vyhlíželi, kdo se dostaví. Byli jsme šťastní, když se sešlo mnoho rodinných příslušníků, kamarádů a paní učitelek s panem ředitelem. Děti krásně zatančily své představení a potom jsme k tanci pozvali všechny hosty. Někdo se malinko zdráhal, ale  nakonec se nás na “tanečním parketě” sešlo opravdu hodně. Tančení to bylo radostné a všichni jsme si to moc užili. Nechybělo ani malé občerstvení, které nás po náročném tanci opět postavilo na nohy. Dětem patří velký dík, za jejich usilovnou práci a nasazení. Děkujeme také rodičům a všem přátelům za podporu a velmi milou atmosféru, kterou se nám společně podařilo vytvořit.

 

Mgr. Martina Krejčová

 

Khaita


ikona článku

Školní časopis

Deváťácký speciál školního časopisu

Poslední závěrečné číslo školního roku 2022/23 Plánských novinek je na světě. Jako tradičně je část věnovaná našim deváťákům, kteří nás opouštějí a odplouvají na svoji další cestu životem. Přejeme, ať se plní jejich očekávání v další etapě školního vzdělávávní. Číslo je plné i dalších zajímavých článků a reportů, které se věnují výletům, exkurzím a sportovním kláním. Bylo toho tolik, že jsme museli přidat další 4 stránky navíc!

Veronika Drdáková

 

Školní časopis


ikona článku

Fyzika hrou

Mezivrstevnické učení mezi žáky 8. ročníku a žáky na 1. stupni

V návaznosti na tendenci podporovat mezi žáky i mezivrstevnické učení připravila paní učitelka Anna Ambrožová, fyzikářka na 2. stupni, se svými osmými ročníky stanoviště s fyzikálními pokusy. V průběhu celého dopoledne se na těchto stanovištích vystřídaly všechny třídy mladších žáků z 1. stupně, kteří si pod vedením žáků z osmých ročníků mohli všechny pokusy vyzkoušet a zároveň jim osmáci vysvětlovali, jak fyzikální jevy fungují. A protože byla tato akce žáky velmi dobře hodnocena a zároveň při přípravě i samotné realizaci bylo patrné, kolik se toho mladší, ale i starší žáci učí, věříme, že se v tomto duchu podaří něco podobného pro žáky zorganizovat také v budoucnu. Naši nejmenší se už nyní těší, že až budou v osmém ročníku, budou ostatní také něco učit.

Tedy moc děkujeme paní učitelce Ambrožové!

Sylva Peclinovská

 

Fyzika hrou

 


ikona článku

Národní muzeum v Praze

společný školní výlet 3. A a 3. B

Třídy 3. A se 3. B se společně vydaly do Prahy do Národního muzea, aby si tak nejen užily cestu vlakem, ale mohly také ve sbírkách Národního muzea prozkoumat evoluci a rozšířit si své obzory o rozmanitosti živočišných druhů na Zemi. A pokud vy jste ještě do nových expozic Národního muzea nezavítali, nabízíme k nahlédnutí alespoň pár fotek z naší výpravy.

Sylva Peclinovská

 

Národní muzeum v Praze

 


ikona článku

Pasování na čtenáře

Knihovna pro naše prvňáky

V úterní podvečer 20.6. se všichni žáci prvních ročníků postupně sešli v městské knihovně, aby zažili kouzelný okamžik. Na žáky nečekaly jen paní knihovnice, které děti velmi dobře znají, ale také zvláštní host- čarodějnice. Ta měla pro děti čtenářské úkoly, po jejichž splnění je slavnostně pasovala kouzelnou hůlkou na čtenáře. 

Na závěr děti získaly Čtenářský glejt a krásné odměny. 

Tímto velmi děkujeme za organizaci krásného večera. 

 

Eva Iblová a Věra Švecová

Pasování na čtenáře


ikona článku

Pouť

Do družiny přijela pouť!

Ve středu 21.6. 2023 proběhlo ve školní družině ve spolupráci se školním klubem zábavné odpoledne na téma ,,Přijela k nám pouť“. Děti si vyzkoušely mnoho sportovních aktivit, nechyběla ani střelnice, kolo štěstí a prodejní stánek.
Za jednotlivé úkoly děti sbíraly body, za které si mohly koupit ve stánku různé sladkosti a drobné předměty. Touto akcí jsme zakončili školní rok se spoustou legrace a zábavy.

Martina Žáčková, vychovatelka ŠD

 

Pouť


ikona článku

Turnaj ve volejbalu

Úspěch našich žákyň

Dne 13.6.2023 se žákyně naší školy zúčastnily turnaje ve volejbalu. Od prvního zápasu naše děvčata předváděla odhodlaný a bojovný výkon, bohužel hned v prvním utkání nevyšla koncovka prvního setu podle představ a po sérii zbytečných chyb dívky ztratily jasné vedení. V druhém setu se některým hráčkám nedařilo podání a soupeřky nás jednoznačně přehrály. To však byla naše první a zároveň poslední prohra na turnaji. Od druhého zápasu naše družstvo předvádělo zodpovědný a vyrovnaný výkon. Všechny další soupeřky dívky ve vyrovnaných utkáních přehrály a celkově tak braly skvělé 2. místo.
 
Všem moc gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.
Marek Duben
 
 

ikona článku

Atletická olympiáda

Výsledky ze školní sportovní akce

Sprint - 50 m

1. ročník

Borská Tereza 3 10,04 1
Knappová Ester 2 10,3 2
Králíková Nikola 1 10,36 3

 

Čekal Šimon 1 9,37 1
Pech Šimon 3 9,76 2
Průša Tomáš 2 10,11 3

2. ročník

Nehonská Eliška 1 8,41 1
Opatrná Valérie 1 8,95 2
Kolářová Kristýna 2 10,02

3

 

Drhovský Jonáš 1 8,66 1
Friessenhengst Max 3 9,34 2
Poula Radim 1 9,36 3

3. ročník

Anna Tichá 1 8,28 1
Lea Michálková 2 8,33 2
Bára Kubecová 1 9,4

3

 

Matyáš Nečas 1 8,21 1
Kovář Kevin 2 8,43 2
Václav Stix 3 9,09 3

4. ročník

Uhlířová Elen 1 10,37 1
Böhmová Lucie 3 10,49 2
Novotná Viktorie 1 10,65 3

 

Suda Sebastian 1 9,7 1
Šahajda Jakub 2 9,92 2
Kubašta Daniel 2 10,03 3

5. ročník

Sylvie Lacinová 3 9,6 1
Leitnerová Marie 1 9,94 2
Eliška Válková 2 10,11 3

 

Matěj Šuléř 2 9,1 1
Bořík Samec 1 9,48 2
Václav Sedlák 1 9,49 3

Sprint 60m

6. ročník

Šůnová 1 8,56 1
Peteříková 2 8,97 2
Nikola Gruberová 2 9,52 3

 

Žahour 3 9,18 1
Huml 1 9,22 2
Martin Vacek 1 9,28 3

7. ročník

Hadvičáková A. 3 8 1
Turková K. 2 8,71 2
Benešová T. 1 8,99 3

 

Kášek V. 1 8,56 1
Fojta 2 9,12 2
Kášek Voj. 2 9,18 3

8. ročník

Votrubová 2 8,84 1
Štamberková 1 9,1 2
Bubníková 3 9,52 3

 

Kloc 1 8,17 1
Šmehlík 2 8,19 2
Trnka 2 8,24 3

9. ročník

Šůnová   8,68 1
Říčařová   9,57 2
Khalilová Amalia   10,07 3

 

Mrázek Jan   7,8 1
Turek Jiří   8,26 2
sevcik   8,29 3

 

Kriket

1. ročník

Mykulin Oleksandra 1410 1   Čekal Šimon 1798 1
Cimpová Beáta 1215 2   Šmehlík Antonín 1555 2
Barkaya Veronika 1198 3   Richter Filip 1540 3

2. ročník

Baláčková Belinda 1114 1   Drhovský Jonáš 18,39 1
Nehonská Eliška 1097 2   Friessenhengst Max 17,9 2
Štroufová Rozárie 1080 3   Weintzettel Václav 17,5 3

3. ročník

Bára Kubecová 23,35 1   Matyáš Nečas 3293 1
Sofie Falada 17 2   Kovář Kevin 2697 2
Sára Toušková 16,28 3   Martin Novák 2617 3

4. ročník

Večeřová Tereza 1780 1   Gajdošík Michal 1730 1
Samková Natálie 1540 2   Navrátil Jakub 29,25 2
Sedláková Karolína 1494 3   Šahajda Jakub 28 3

5. ročník

Shten Dana 21,15 1   Václav Sedlák 3756 1
Adéla Janovská 20,3 2   Vojtěch Čadil 3710 2
Eliška Benešová 18,3 3   Bořivoj Samec 3262 3

6. ročník

Nikola Gruberová   34 1          
Szutáková   27,25 2   Bierl   39,63 1
Svatková   23,1 3   Huml   35,77 2
Roubíčková   22,7 4   Přívozník   34,48 3

7. ročník

Turková K.   35,75 1   Donát   45,7 1
Buzková A.   35,33 2   Šedivý   41,3 2
Holejšovská   29,71 3   Fojta   41,09

3

8. ročník

Šedivá N.   49,85 1   Fojta   60,4 1
Šedivá K.   36,22 2   Samec   58,5 2
Bubníková   32,61 3   Sedlák   47,02 3

9. ročník

Gruberová Gabriela   42,14 1   Mrázek Jan   75,25 1
Švejdová Lucie   41,53 2   Donát   64,85 2
Říčařová   31,3 3   Jíša   56,78 3

 

Dálka

3.ročník

Lea Michálková 316     1   Matyáš Nečas 362     1
Kubartová Klára 293     2   Václav Stix 282     2
Anna Tichá 272     3   Martin Novák 268     3

4. ročník

Böhmová Lucie     311 1   Suda Sebastian     374 1
Drhovská Štěpánka     294 2   Drhovský Milan     331 2
Kvasničková Aneta     287 3   Marek Jakub     308 3

5. ročník

Kristýna Metelcová 352     1   Mousa Khalil 380     1
Sylvie Lacinová 322     2   Václav Sedlák 374     2
Leitnerová Marie 314     3   Vojtěch Čadil 372     3

6. ročník

Šůnová     383 1   Džudža     351 1
Tupá     344 2   Šálek     333 2
Peteříková     307 3   Vítek Kvasnička     310 3

7. ročník

Hadvičáková A.     400 1   Šedivý     413 1
Holejšovská     352 2   Kášek Ví.     357 2
Baťhová     329 3   Donát     352 3

8. ročník

Votrubová     363 1   Kloc     445 1
Šedivá N.     300 2   Nechvátal     435 2
Pěknicová     300 3   Šmehlík     423 3

9. ročník

Paramanchuk     405 1
Dušek Pavel     394 2
Jíša Dan     392 3

 

500m

3. ročník

Anna Tichá   1   Adam Vít   2
Lea Michálková   2   Kovář Kevin   1
Kubartová Klára   3        

4. ročník

Uhlířová Elen   1   Suda Sebastian   1
Drhovská Štěpánka   2   Kubašta Daniel   2
Kvasničková Aneta   3   Šahajda Jakub   3

5. ročník

Kristýna Metelcová 1     Vojtěch Čadil 1  
Leitnerová Marie 2     Zavadil Tobiáš 2  
Eliška Válková 3     Matěj Šuléř 3  

 

Štafety

6. ročník

Broukalová

32,76

1

Šůnová
Peteříková
Jehlíková - 6.B

 

Zavadil

32,23

1

Novotný
Vacek
Huml

7. ročník

Turková

30,72

1

Večeřová
Buzková
Hadvičáková

 

Lazárek

32,09

1

Marek Lukáš
Hořejš Lukáš
Šedivý

8. ročník

Cihlářová

31,42

1

Votrubová
Štamberková
Šedivá N.

 

Břečka

29:44:00

1

Kapic
Kloc
Koželuh

9. ročník

Brandštýlová

1

 
Říčařová  
Šůnová  
(Papež)  

 

Turek Jiří

1

 
Mrázek Jan  
Škrleta Jakub  
Macho Jakub  

ikona článku

Report z letošní olympiády

Školní atletická olympiáda

Závěr tohoto týdne byl věnovaný školní atletické olympiádě. Na výsledkové listiny zatím s napětím čekáme, podívejte se tedy alespoň na fotografie.

 

Report z letošní olympiády 


ikona článku

Informace pro rodiče předškoláků

Začátek dalšího školního roku pro budoucí žáky 1. ročníku

Vážení rodiče,

vítáme Vás u nás ve škole a děkujeme za projevenou důvěru při výběru základní školy pro Vaše dítě. Aby byl nástup do 1. třídy co nejklidnější, předkládáme pár informací o začátku školního roku.

První školní den:

 • zahájení školního roku proběhne v pondělí 4. září 2023 v 8:00 hodin
 • umístění učeben - přístavba 1. patro
 • děti si přinesou aktovku
 • předpokládané ukončení v 8:45 hodin
 • zakoupení čipu na otevírání školy a výdej obědů je možné u paní Davidové (kancelář školní jídelny) v uvedeném čase
 • od druhého školního dne bude výuka probíhat podle školního rozvrhu
 • přihlášky do školní družiny vhazujte do schránky u hlavního vchodu školy v posledním prázdninovém týdnu

Potřeby pro školáky:

Škola zakoupí všem žákům prvního ročníku pracovní sešity a některé výtvarné potřeby. Aby byl Váš prvňák kompletně vybaven, bude potřeba dokoupit:

 • aktovku, penál
 • pastelky s měkkou tuhou (doporučení: Stabilo silné trojhranné)
 • tužka (Stabilo trojhranná silná pro praváka /leváka), !pero zatím nekupovat
 • guma
 • kvalitní nůžky
 • přezůvky (bačkory, kvalitní obuv) a sáček na přezůvky
 • sportovní boty se světlou podrážkou do tělocvičny
 • sportovní boty na ven
 • sportovní oblečení na TV do tělocvičny i na ven
 • batoh/ sáček na oblečení i boty na TV
 • zástěra nebo náhradní oblečení na VV (ideálně staré velké triko nebo košile)

V září se s třídní učitelkou domluvíte na případné společné objednávce zbylých školních potřeb.

 

Dále posíláme informace ze školní jídelny a informace ze školní družiny.

 

Přejeme pohodové léto

Jana Slunečková, Hana Hribová a Iva Randlíková

 


ikona článku

Badatelský kroužek

Zábavný kroužek u nás ve škole

V tomto školním roce měly děti z prvního stupně možnost navštěvovat badatelský kroužek. Zájemců bylo hodně, a tak byli malí badatelé rozděleni do dvou skupinek a každá měla kroužek 1 x za 14 dní v pondělí. Na podzim a na jaře jsme společně prozkoumávali okolí školy: rostliny, stromy, živočichy. V zimě jsme většinu času trávili v nové přírodovědné učebně školy. Prováděli jsme jednoduché pokusy a zkoumali hustotu kapalin, povrchové napětí vody, sledovali jsme kvasinky při práci, rozpouštění vaječné skořápky v octě a mnoho jiného. Vyzkoušeli jsme si i práci s mikroskopem, která všechny moc bavila. Děti si rovněž zasadily na podzim žaludy a kaštany a některým vyrostly pěkné semenáčky, které si odnesly děti domů. 

Při bádání jsme si společně užili spoustu zábavy, a ještě jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí.

Kateřina Uhlířová